Zmiany w obostrzeniach. Rząd opublikował rozporządzenie. Otworzą się m.in. kina, stoki, sanatoria i kasyna

Rząd opublikował rozporządzenie dotyczące obostrzeń epidemicznych. Nowe zasady mają obowiązywać już od piątku 12 lutego.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

***

Według nowego rozporządzenia hotele mogą udostępnić dla gości połowę pokoi. W kinach i tetrach możliwe będzie zajęcie co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc należy zachować dystans półtora metra między widzami. Dystans ten nie będzie dotyczył rodzica z dzieckiem i opiekuna z osobą niepełnosprawną. Korzystający z kin i teatrów będą mieli obowiązek zakrywania ust i nosa. Nie będzie można tam spożywać napojów i posiłków.

Czy w Walentynki można będzie pójść do kina? Jaki będzie repertuar? (zdjęcie ilustracyjne)Nie wszystkie kina otwarte od 12 lutego. Sieć Multikino pozostanie zamknięta

W muzeach będzie obowiązek udostępniania zbiorów w formie bezkontaktowej z zachowaniem wymogów sanitarnych.

Rząd umożliwił działalność też związaną z obsługą stoków narciarskich, basenów i obiektów sportowych na otwartym powietrzu. Z zamkniętych kortów tenisowych będzie mogło korzystać w tym samym czasie nie więcej niż pięć osób.

Zobacz wideo Czy w lutym zostaną zniesione kolejne obostrzenia? "Jeśli sytuacja się pogorszy, będziemy musieli wrócić do poprzednich regulacji"

Rozporządzenie ws. obostrzeń. Otworzą się sanatoria i kasyna

Nowe rozporządzenie daje możliwość leczenia albo rehabilitacji uzdrowiskowej, a także świadczeń uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dzieci, wykonywanego pod opieką dorosłych. Warunkiem będzie przedstawienie negatywnego testu na COVID-19 przeprowadzonego nie wcześniej niż sześć dni przed przyjazdem do uzdrowiska.

Centrum Handlowe RivieraOtwarcie galerii handlowych. Polacy nie ruszyli tłumnie do sklepów

Nowe prawo pozwala również na otwarcie - w reżimie sanitarnym - kasyn. Będzie się mogło w takim miejscu znajdować nie więcej niż jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej półtora metra. 

Pozostałe regulacje dotyczące działania np. restauracji, sklepów, siłowni czy klubów fitness pozostają bez zmian do 28 lutego 2021 roku.