Nowe firmy dostaną pomoc? Gowin wymienił sklepiki szkolne. "Krok po kroku będziemy odmrażać branże"

- Jeżeli hotele i pensjonaty nie stanęłyby na wysokości zadania, jeśli lekceważyłyby obostrzenia sanitarne, to odsunęłoby to w czasie otwarcie np. restauracji i kawiarni - przestrzegł minister rozwoju Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej. I zapowiedział nowe formy pomocy dla firm poszkodowanych przez epidemię COVID-19. Wśród nich wymienił sklepiki szkolne.

Jarosław Gowin, minister rozwoju, oraz, Iwona Michałek, wiceszefowa resortu, podsumowali na konferencji prasowej pomoc udzieloną przedsiębiorcom i omówili jej nowe formy. Jarosław Gowin ocenił również zniesienie części restrykcji, które obowiązuje od 12 lutego. - To bardzo dobra decyzja naszego rządu - powiedział o otwarciu hoteli

Jarosław Gowin zapowiada nową formę dla firm. Wymienia sklepiki szkolne

Szef ministerstwa rozwoju zapewnił, że coraz więcej przedsiębiorców jest objętych pomocą. Wymienił kilka przykładów branż, do których trafią środki z nowej tarczy antykryzysowej na skutek jego intwerwencji - producentów obuwia czy przedsiębiorców zajmujących się produkcją filmów. 

- Do polskich małych, mikro i średnich firm trafiło już 5,5 mld zł. Wsparcie otrzymało ok. 35,5 tys. przedsiębiorstw, zatrudniających 250 tys. osób - stwierdził. - To szybka i skuteczna pomoc - podkreślił. 

Gowin zapowiedział też nowe formy pomocy dla firm. - W ministerstwie pracujemy nad dalszymi sposobami skutecznego wspierania tych przedsiębiorców, których nie obejmuje system kodów PKD - stwierdził wicepremier. Pomoc finansowa kierowana jest bowiem obecnie do określonych branż określonych według specjalnego kodu opisującego charakter działalności. 

- Szukamy sposobów na uszczelnienie luk w tym systemie, objęcie pomocą innych form działalności. W przypadku sklepików szkolnych myślimy, żeby mechanizm wsparcia oprzeć o na zaświadczeniu dyrektora szkoły - dodał Gowin. 

Czytaj też: Najpierw pustki, teraz najazd. Do 20 tys. turystów w Zakopanem. "Obłożenie praktycznie maksymalne"

Gowin: Odmrażanie branż możliwe, ale hotele "muszą stanąć na wysokości zadania"

Jarosław Gowin zapowiedział, że dalsze łagodzenie obostrzeń jest możliwe. - Jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, to wkrótce, krok po kroku, będziemy odmrażać kolejne branże. 

Zastrzegł jednak, że wiele zależy od tego, jakie efekty przyniesie wznowienie działalności hoteli. - Jeżeli hotele i pensjonaty nie stanęłyby na wysokości zadania, jeśli lekceważyłyby obostrzenia sanitarne, to odsunęłoby to w czasie otwarcie np. restauracji kawiarni - wyjaśnił. - Jeżeli branża nie będzie działać zgodnie z protokołami sanitarnymi, czeka nas niestety wzrost zachorowań, a to z gospodarczego punktu widzenia może oznaczać nie tylko zamrożenie jakiejś branży, ale zablokowanie możliwości odblokowania kolejnych - dodał. 

Zobacz wideo Ekspert o znaczeniu tegorocznej zimy i zmianach klimatu
Więcej o: