Sanepid nie będzie już pozorował kontroli żywności, by zamknąć restauracje. GIS wycofuje wytyczne

Sanepid odpowiedział na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie wytycznych dot. pozorowanych kontroli żywności w gastronomii. GIS odżegnuje się od zaleceń w tej sprawie. Podjęto jednak interwencję, mającą na celu wycofanie takich kontroli i wytycznych.

Na początku tygodnia informowaliśmy o wytycznych dla pracowników sanepidu, do których dotarło Radio ZET. Zgodnie z ujawnionymi zaleceniami kontrole w restauracjach, które wznowiły działalność w ramach akcji #otwieraMY miały odbywać się pod pozorem sprawdzania żywności. Pracownicy sanepidu mieli jednak mieć przygotowane wcześnie decyzje administracyjne, które pozwoliłyby zamykać niepokorne lokale. 

Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Obywatelski, który skierował pismo do Krzysztofa Saczka, zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego. 

Zobacz wideo Czy chęć opodatkowania cyfrowych gigantów jest tylko pretekstem dla rządu?

Kontrole sanepidu ukrócone. Jest stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego

RPO poprosił o przedłożenie całości wspomnianych „wytycznych”, o ile istotnie zostały wydane, a także wskazanie  odpowiedzialnych za ich wydanie. 

Główny Inspektora Sanitarny przekazał odpowiedź, z której wynika, że nie była to odgórna decyzja.

Uprzejmie informuję, że Główny Inspektor Sanitarny nie opracował, ani nie wydawał w innej formie wytycznych dotyczących sposobu przeprowadzania kontroli przedsiębiorców niestosujących się do wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów zakazów prowadzenia działalności gospodarczej, których dotyczy wyżej wymienione pismo

- można przeczytać w odpowiedzi GIS.

Podjęto jednak interwencję w terenowym oddziale organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej, by wycofać wytyczne. GIS polecił także, by zwrócić uwagę inspektorom, aby kontrole były przeprowadzane zgodnie z prawem.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż niezwłocznie po powzięciu informacji o takich wytycznych, Główny Inspektor Sanitarny zwrócił się do terenowego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o ich wycofanie. Dodatkowo Główny Inspektor Sanitarny polecił państwowym wojewódzkim inspektorom sanitarnym zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność przeprowadzania kontroli zgodnie z przepisami prawa i wymogami proceduralnymi

- odpisał Rzecznikowi Praw Obywatelskich Krzysztof Saczka, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Rząd planuje wzmożone kontrole Rząd planuje zmasowane kontrole biznesów, które otworzą się 1 lutego

Nowe obostrzenia od 12 lutego. Gastronomia wciąż czeka

Od piątku 12 lutego obowiązują nowe obostrzenia. Warunkowo i w reżimie sanitarnym otwarto kina, teatry, opery i filharmonie. Liczba gości, nie może jednak przekraczać połowy maksymalnego obłożenia. To samo dotyczy hoteli i noclegowni. Działalność od piątku mogły wznowić także baseny, stoki narciarskie i miejsca umożliwiające aktywność sportową na zewnątrz. 

Sanepid (zdjęcie ilustracyjne) Saczka: "Zapytaj Sanepid.pl" to nie są wnioskami o dostęp do informacji publicznej

Wciąż jednak nie zezwolono na działanie gastronomii, a także siłowni. Nie wiadomo też, jaki jest plan rządu dla tych branż i kiedy będą mogły się znowu otworzyć. 

Więcej o: