Rząd wprowadził zakaz handlu w niedziele trzy lata temu. Początkowo tylko jedna niedziela w miesiącu była niehandlowa. Na przestrzeni lat przepisy ewoluowały, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W bieżącym roku będzie łącznie zaledwie siedem niedziel handlowych, a ich terminy powiązane ze świętami kościelnymi bądź ważnymi wydarzeniami, jak rozpoczęcie roku szkolnego.
14 lutego to niedziela niehandlowa. W tym dniu nieczynne są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl, Biedronka czy Kaufland.
Przepisy o zakazie handlu uderzają przede wszystkim w największe placówki handlowe. Dlatego w niedziele otwarte pozostają sklepy osiedlowe bądź placówki działające na zasadzie franczyzy, do których należy popularna sieć Żabka. Aby mogły być one otwarte, za ladą musi stać ich właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie o dzieło. Idąc na zakupy w niedzielę, warto pamiętać o zmienionych godzinach funkcjonowania sklepów. Mimo zakazu handlu, otwarte będą także apteki oraz stacje benzynowe.
W 2021 roku niedziel handlowych będzie zaledwie siedem, z czego jedna już poza nami Kalendarz niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się następująco:
Pierwsza niedziela handlowa pozostała przez wielu niezauważona, gdyż w związku z pandemią koronawirusa do końca stycznia zamknięte były galerie handlowe. Kolejny raz zakupy w niedzielę będziemy mogli zrobić za 1,5 miesiąca, pod koniec marca. Termin ten nie jest przypadkowy, gdyż 28 marca to Niedziela Palmowa.