Ropa naftowa najdroższa od ponad roku. I to może nie być koniec wzrostu cen
Na początku na rynkach dziać może się teoretycznie mniej, między innymi dlatego, że 15 lutego nie pracuje giełda w Nowym Jorku (Amerykanie mają święto - Dzień Prezydenta), także w Chinach jest dzień wolny (Chińczycy obchodzą nowy rok). Wyraźny ruch widać jednak na rynku surowców, a dokładnie ropy.
Ropa naftowa wyraźnie w górę, najdroższa od 13 miesięcy
W poniedziałek europejska ropa naftowa typu Brent drożała rano o około 1,8 proc., sięgając poziomu 63,76 dolara za baryłkę, najwyższego od 22 stycznia 2020 roku. Notowania amerykańskiej ropy WTI szły w górę jeszcze mocniej, bo nawet o 2,2 proc., sięgając 60,75 dolara za baryłkę, co, według wyliczeń Reutersa, było najwyższym poziomem od 8 stycznia 2020 roku.
Ropa naftowa typu Brent, tygodniowy wykres notowań. Źródło: investing.com
Ropa naftowa typu WTI. Tygodniowy wykres notowań. Źródło: investing.com
Przyczyn tego wzrostu według ekspertów ma być kilka. Wśród nich wymieniana jest sytuacja na Bliskim Wschodzie. W niedzielę wieczorem Arabia Saudyjska podała, że przechwyciła lecącego w jej kierunku drona wystrzelonego z terenu Jemenu przez grupę Huti - Saudowie przewodnicza koalicji zwalczającej w Jemenie Huti, których z kolei ma wspierać Iran. Obawy o wzrost napięcia w regionie kluczowym dla rynku ropy wywołały zwiększone jej zakupy na rynku i co za tym idzie wzrost cen.
Jako jedna przyczyn poniedziałkowej zwyżki podawana jest też pogoda - a dokładnie pogoda w "naftowym" amerykańskim stanie - Teksasie. Jak pisze "Bloomberg", atak zimy w USA może spowodować przestoje w wydobyciu i zakłócenia w dostawach surowca.
Co dalej z ropą? Ceny paliw na polskich stacjach już wróciły do wzrostów
Takie powody wzrostów można uznać za incydentalne, a ropa drożeje przecież od miesięcy. I zapewne nadal będzie drożeć. Wspierają to oczekiwania silnego odbicia w globalnej gospodarce po koronakryzysowym 2020 roku. Powiązane są z tym nadzieje dotyczące luzowania restrykcji i znoszenia lockdownów - szczepienia wprawdzie nie wszędzie idą tak sprawnie, jak wcześniej zakładano, ale jednak mają miejsce i pojawiają się dowody na to, że wyraźnie zmniejszają natężenie epidemii (tak jest w Izraelu). Większa aktywność w gospodarce oznacza zaś zwiększone zapotrzebowanie na ropę naftową - co podbija jej ceny. Do tego dochodzi oczekiwany kolejny hojny, wart 1,9 bln dolarów, pakiet stymulujący gospodarkę w USA, o który walczy właśnie prezydent Joe Biden.
"Przy taniej podaży pieniądza z powodu luzowania monetarnego na całym świecie, szybkim wprowadzeniu szczepionki i ograniczonej podaży ze strony OPEC+ oraz amerykańskich producentów ropy łupkowej, ceny ropy mogą zbliżyć się do 70 dolarów za baryłkę" - powiedział Agencji Reutera Satoru Yoshida, analityk surowców z Rakuten Securities.
Cena ropy naftowej to jeden (ale nie jedyny) czynnik wpływający na to, ile płacimy za tankowanie samochodu na stacji benzynowej w Polsce. Jak pisali w swoim cotygodniowym piątkowym raporcie analitycy firmy BM Reflex, podwyżki cen na stacjach wyhamowały tylko na chwilę i w minionym tygodniu mieliśmy ich powrót. Benzyna Pb95 i diesel zdrożały o 5 groszy na litrze i kosztowały średnio odpowiednio 4,76 zł/l i 4,74 zł/l, choć na poszczególnych stacjach zdarzają się ceny paliw powyżej 5 zł za litr.
-
ZUS zobaczył ją na zdjęciu z ferii. Musi oddać cały zasiłek z odsetkami. "Wiedziała, że jej nie wolno"
-
Niemcy zmieniają zasady obostrzeń. Do sklepu tylko po wcześniejszej rejestracji
-
Stopa życiowa Polaków wypada blado na mapie UE. Jeśli chcemy dogonić Niemców, szykujmy się na maraton [WYKRES DNIA]
-
Groźny wirus zabija konie w Europie. Odwołano Halowe Mistrzostwa Polski 2021
-
Rząd wprowadza obostrzenia. Lockdown w woj. pomorskim. Trzy kolejne województwa na liście alarmowej
- Ceny prądu. Rekompensaty niepotrzebne? Wiceminister z Solidarnej Polski: Mam inne zdanie
- Tesla nawiązuje współpracę z kopalnią niklu w Nowej Kaledonii. Elon Musk będzie mógł spać nieco spokojniej
- Chiny prezentują plan kluczowy dla klimatu. Eksperci: Wciąż jest za mało ambitny
- "Widelcowi gangsterzy", podziemna działalność i widmo upadku. Kryzys gastronomii za granicą
- Na świecie trwa wyścig o auto przyszłości. Tesla ucieka konkurentom. Niemieckie koncerny mocno w tyle