Nowa piątka dla zwierząt. Suski: Nie będzie zawierać zakazu uboju rytualnego

- Nie będzie ustawowego zakazu uboju rytualnego, nowa wersja tzw. piątki dla zwierząt nie będzie zawierała tego zakazu - powiedział wiceszef klubu PiS Marek Suski. Hodowcy, którzy zrezygnują z uboju rytualnego, otrzymają zachętę finansową.

Marek Suski był gościem Jacka Prusinowskiego w programie "Sedno sprawy" w Radiu Plus. Jednym z lejtmotywów rozmowy była proponowana przez PiS nowa wersja tzw. piątki dla zwierząt oraz zmiany w niej zawarte. 

Zobacz wideo Co dalej z "piątką dla zwierząt". Komentuje Małgorzata Tracz

Marek Suski: Nie będzie zakazu uboju rytualnego 

Jak zapowiedział wiceszef PiS Marek Suski, w nowej piątce dla zwierząt nie będzie zakazu uboju rytualnego. Hodowcy mogą liczyć jednak na zachęty finansowe, jeśli nie będą decydować się na taką formę uboju. 

Jeżeli to budziło takie kontrowersje, to nie zakazujemy. Jednocześnie zachęcamy, czyli program pozytywny, czyli nie jest to rezygnacja z piątki dla zwierząt, tylko jest to inna forma, dużo łatwiejsza do zaakceptowania, bo nikomu niczego nie zamykamy, nie likwidujemy, a jednocześnie tych, którzy będą chcieli przejść na dobrą stronę, zachęcamy i będą oni promowani i wspierani. To jest dużo lepsze rozwiązanie.

- powiedział Marek Suski.

Wiceszef PiS zaznaczył kilkukrotnie, że rządzący nie wycofują się z piątki dla zwierząt, tylko decydują się zmienić jeden zapis budzący kontrowersje - Jest propozycja pewnego rodzaju zadbania o dobrostan zwierząt jednocześnie nie narażając ludzi, którzy nie chcą skorzystać z tych rozwiązań na jakieś restrykcje państwowe - dodał także. 

Piątka dla zwierząt. O co w niej chodzi? 

W ubiegłym roku tzw. piątka dla zwierząt była przyczyną gorącego sporu w partii rządzącej. Proponowana nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt zawierała m.in. zakaz trzymania zwierząt na stałe na uwięzi, zakaz hodowli zwierząt na futra czy ograniczenie uboju rytualnego.

Nowelizacja została przyjęta 18 września ubiegłego roku. Później jednak Senat wprowadził do niej liczne poprawki, w tym przedłużenie terminu hodowli zwierząt na futra do 1 lipca 2023 roku a ubój rytualny do 31 grudnia 2025 roku. Jak dotąd, Sejm nie rozpatrzył poprawek Senatu. 

Więcej o: