Rolnicy-przedsiębiorcy zapłacą więcej. Już nie w KRUS-ie, a 1400 zł miesięcznie w ZUS-ie. Tak chce rząd

Rząd ma w planach przenieść rolników prowadzących działalność gospodarczą z KRUS-u do ZUS-u. W związku z tym będą oni zobowiązani opłacać wyższe składki.

Niektóre osoby prowadzące działalność gospodarczą są także rolnikami. W związku z tym płacą niższe składki do KRUS-u. "Rzeczpospolita" dotarła do projektu ustawy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, której celem będzie m.in. uniemożliwienie tego typu działań. 

Zobacz wideo Rolnicy w Warszawie protestują przeciwko tzw. piątce dla zwierząt Kaczyńskiego Wybierz serwis

Rolnicy-przedsiębiorcy zapłacą więcej. Wyjaśniamy, na czym polegać będzie zmiana 

Obecnie rolnicy-przedsiębiorcy opłacają w KRUS-ie wyższe składki z tytułu posiadania gospodarstwa oraz prowadzenie działalności gospodarczej. Wynoszą one 708 zł na kwartał od osoby w przypadku gospodarstwa do 50 hektarów. Powyżej tego limitu wysokość składki to 1059 zł.

Według doniesień "Rzeczpospolitej" rząd chce wykreślić z ustawy art. 5a, który daje rolnikom prawo prowadzenia działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS-ie. Według nowych przepisów, osoby znajdujące się w takiej sytuacji rozliczać się będą w ZUS-ie. Ich składki miałyby wynosić co najmniej 1457,49 zł miesięcznie, czyli tyle, ile płacą  pozostali przedsiębiorcy ubezpieczeni tylko w ZUS-ie.

Norki na fermie (zdjęcie ilustracyjne)Pierwszy w Polsce SARS-CoV-2 u norek. Hodowcy muszą je wybić. I protestują

Nowy pomysł rządu. Związki zawodowe i Agrounia przeciwne

Proponowane przez resort rozwiązanie ma na celu walczyć z fikcyjnymi rolnikami, którzy w rzeczywistości prowadzą działalność w mieście, ale dzięki związkom z rolnictwem mogą liczyć na obniżenie składek. Przepisy mogą uderzyć jednak także w "realnych" rolników mających niewielkie biznesy, jak chociażby sklepy wiejskie, masarnie czy mleczarnie. 

ZUS - zdjęcie ilustracyjneTrzynasta emerytura. Podajemy terminy kiedy trzynastki zostaną wypłacone

Przeciwko planom rządu jest Związek Zawodowy Pracowników Rolnictwa, który plan przeniesienia 70 tys. rolników-przedsiębiorców z KRUS-u do ZUS-u określa mianem politycznego strzału w kolano partii rządzącej. - Prawo i Sprawiedliwość zachęcało rolników do zakładania działalności gospodarczej, prowadzenia rodzinnych przetwórni, warsztatów rzemieślniczych itd., teraz okazuje się, że była to pułapka - mówi natomiast money.pl Michał Kołodziejczak, lider Agrounii.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej twierdzi, że wciąż trwają prace nad ustawą. 

Więcej o: