Zakaz handlu. Czy 21 lutego to niedziela handlowa? Czy sklepy będą jutro otwarte?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w pełnej formie od początku 2020 roku. Do końca roku pozostało zaledwie sześć niedziel bez zakazu handlu. Czy 21 lutego to niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte?

Zakaz handlu w niedziele wszedł życie trzy lata temu. Początkowo obowiązywała tylko jedna niedziela niehandlowa w miesiącu, ale na przestrzeni lat przepisy ewoluowały, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W bieżącym roku będzie łącznie zaledwie siedem niedziel handlowych, a ich terminy powiązane ze świętami kościelnymi bądź ważnymi wydarzeniami, jak rozpoczęcie roku szkolnego.

Zakaz handlu. Czy 21 lutego to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte?

21 lutego to niedziela niehandlowa. W tym dniu nieczynne są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu LidlBiedronka czy Kaufland.

Zobacz wideo Biedronka czy jednak Lidl? Porównujemy aplikacje dwóch największych dyskontów w Polsce

Niedziela niehandlowa. Jakie sklepy będą otwarte? 

Mimo zakazu handlu, w niedziele otwarte mogą być niewielkie placówki osiedlowe lub sklepy działające na zasadzie franczyzy. Zalicza się do nich m.in. sieć Żabka. Muszą one spełnić jeden warunek - za ladą musi stać ich właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie o dzieło. Planując zakupy niedzielne w tego typu sklepach, warto pamiętać, że pracują one w innych godzinach.

.Długo uciekali pandemii, teraz ich dogoniła. COVID dręczy naszych sąsiadów

Dodatkowo otwarte będą apteki oraz stacje benzynowe. Z powodu obostrzeń restauracje i kawiarnie mogą prowadzić tylko sprzedaż na wynos. 

Niedziele handlowe 2021. [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH] 

W 2021 roku niedziel handlowych będzie zaledwie siedem, z czego jedna już poza nami Kalendarz niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się następująco: 

  • 31 stycznia [galerie handlowe były nieczynne z powodu obostrzeń],
  • 28 marca,
  • 25 kwietnia,
  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.