Zakaz handlu. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Gdzie zrobić zakupy 21 lutego?

2021 to dopiero drugi rok, gdy zakaz handlu obowiązuje w pełnej formie. Do końca roku pozostało sześć niedziel, gdy otwarte będą wszystkie sklepy. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Gdzie zrobić zakupy 21 lutego?

Od 2018 roku obowiązuje w Polsce zakaz handlu w niedziele. Początkowo jednak tylko raz w miesiącu sklepy były zamknięte w ostatni dzień tygodnia. Obecnie przepisy działają w swojej pełnej formie, a odgórnie wyznaczono od nich siedem wyjątków. Większość z tych siedmiu niedzieli handlowych powiązana jest z ważnymi wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak początek roku szkolnego, czy święta kościelne. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Czy 21 lutego jest niedziela handlowa? Czy dzisiaj są otwarte sklepy?

21 lutego to niedziela niehandlowa. Oznacza to, że zamknięte są centra handlowe i sklepy sieciowe, jak Biedronka, Lidl i Carrefour. Zakupy można zrobić jednak w mniejszych osiedlowych sklepach, w których za kasą stoi sprzedawca lub pracownik zatrudniony na umowę o dzieło bądź umowę zlecenie. W związku z tym w niedziele pozostaje otwarta znaczna część sklepów sieci Żabka. Z zakazu handlu w niedziele wyłączone są także stacje benzynowe, restauracje, apteki, kawiarnie. Gastronomia jednak wciąż może realizować jedynie zamówienia na wynos. 

Aldi WarszawaNiemiecka sieć dyskontów rośnie w siłę. Aldi zatrudni 600 pracowników

Niedziele handlowe 2021. [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH] 

W 2021 roku niedziel handlowych będzie zaledwie siedem, z czego jedna już za nami. Na następną musimy czekać ponad miesiąc, związana jest ze świętami wielkanocnymi. Kolejną wyznaczono przed majówką, a do końca roku zakupy w niedziele handlowe zrobimy po końcu i przed początkiem roku szkolnego oraz przed Bożym Narodzeniem.

Zakupy i inflacja. Zdjęcie ilustracyjne.Zmienił się ulubiony dzień Polaków na robienie zakupów. Nie jest to już sobota

Kalendarz niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się następująco: 

  • 31 stycznia [galerie handlowe były nieczynne z powodu obostrzeń],
  • 28 marca,
  • 25 kwietnia,
  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: