Ile rzeczywiście wynosi luka VAT? Rząd zmienia dane i grafiki po materiale TVN

Dr Sławomir Dudek zauważył, że rząd podmienia grafiki dotyczące luki VAT. Według eksperta wciąż brakuje jednak źródła danych, które znalazły się na poprawionej grafice.

Rządzący wielokrotnie twierdzili, że rząd mógł realizować programy socjalne, dzięki uszczelnieniu luki vatowskiej. W sobotę 20 lutego w Superwizjerze TVN wyemitowano reportaż  "Kłamstwo vatowskie". Jego autorzy twierdzą, że mimo iż w latach 2018-2019 Skarb Państwa na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, to odzyskał zaledwie 150 milionów. 

Zobacz wideo Kto zapłaci za dziurę w budżecie? „Będzie szukanie wroga”

Luka VAT. Rząd zmienia grafiki 

Dr Sławomir Dudek, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, zauważył, że z mediów społecznościowych rządu zniknęła pierwsza grafika dotycząca luki VAT. Według niego znajdowała się na niej błędnie umieszczona kwota 185,4 mld dotycząca wpływów z VAT w 2019 r. W rzeczywistości - według danych Ministerstwa Finansów - wpływy wynosiły 180,9 mld zł. Dane zostały poprawione. Jak jednak zwrócił uwagę ekspert, wciąż brakuje źródła danych, które znalazły się na poprawionej grafice.

Dr Sławomir Dudek nie otrzymał odpowiedzi na kilka pytań dotyczących luki VAT. Ekspert chciał wiedzieć m.in. jakie są wartości luki dla lat 2015-2020 oraz jaki VAT przyjęto w 2020 roku. 

Luka VAT. Reportaż "Kłamstwo vatowskie" przedstawia fakty

Luka VAT stała się gorącym tematem po wyemitowaniu reportażu "Kłamstwo vatowskie". Celem materiału było zweryfikowanie tego, czy to, co politycy partii rządzącej, w tym premier Mateusz Morawiecki, mówią na temat walki z przestępstwami podatkowymi, jest prawdą. Według nich uszczelnienie luki VAT to ogromny sukcesu rządu. Ministerstwo Finansów podaje jednak, że latach 2018-2019 Skarb Państwa na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, a odzyskał zaledwie 150 milionów, czyli mniej niż jeden procent tej kwoty. 

Premier odniósł się do materiału TVN-u za pośrednictwem mediów społecznościowych.  "To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa. Tylko w okresie 2016-2019 wpływy z poszczególnych podatków wzrastały następująco: wpływy z VAT o 47 proc., z PIT o 46,7 proc., z CIT o 54,7 proc." - napisał Morawiecki, dodając, że bez zmniejszenia luki VAT, nie udałoby się zrealizować sztandarowych programów socjalnych rządu.  

Więcej o: