Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni?

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi pod koniec marca. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy będziemy krócej spać?

Obowiązujący przez pięć miesięcy w roku czas zimowy powoli się kończy. Wkrótce nastąpi jego zmiana na czas letni, czyli środkowoeuropejski - CEST (Central European Summer Time). Będzie on obowiązywać od marca do października 2021 roku. 

Zobacz wideo Czy możemy określić czas zakończenia pandemii?

Zmiana czasu 2021. Kiedy następuje zmiana czasu na letni? 

Zmiana czasu z zimowego na letni zazwyczaj odbywa się w ostatni weekend marca. W tym roku dojdzie do niej w nocy z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca. Tej nocy zegarki przesuwamy z godziny 2:00 na 3:00. W związku z tym będziemy mogli tej nocy spać godzinę krócej. 

Starsze panie. Zdjęcie ilustracyjne Trzynasta emerytura w 2021 roku. Kiedy i dla kogo "trzynastki"?

Rozwój technologiczny sprawił, że zmiana czasu nie wiąże się z ręcznym przestawianiem czasu w zegarach. W większości urządzeń elektronicznych dokonuje się to automatycznie. 

Zmiana czasu 2021. O ile będą dłuższe dni?

Zmiana czasu na letni wiąże się z dłuższymi dniami. Dla wielu osób jest to największy plus przestawiania zegarków. Po zmianie czasu słońce będzie wschodzić później, ale też dzień będzie kończyć się później. Różnicę najbardziej widać bezpośrednio przed i po zmianie czasu. W sobotę 27 marca słońce wzejdzie w Warszawie o godz. 5:25, natomiast zajdzie o 17:58. Dla porównania, w niedzielę 28 marca wschód słońca ma być o godz. 6:23, natomiast zachód o 19:00.

WhatsApp WhatsApp stawia ultimatum: akceptujesz nowy regulamin albo do widzenia

Jednym z planów Komisji Europejskiej było odstąpienie od zmiany czasu. Członkowie UE mieli do końca 2021 roku zadecydować o tym, przy jaki czasie zostają. Z racji pandemii koronawirusa pomysł ten może zostać niezrealizowany w prognozowanym terminie - Niestety w bieżącym roku zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE wszystkie działania zostały praktycznie wstrzymane. Zapowiadany termin na odstąpienie od zmiany czasu w 2021 roku raczej nie wydaje się być celem możliwym do osiągnięcia" - dodała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Więcej o: