Trzynasta emerytura w 2021 r. Ile pieniędzy "na rękę" dostaną emeryci?

Trzynasta emerytura stanowi wysokość najniższej emerytury za pełną wysługę lat pracy. Kto i kiedy może spodziewać się trzynastki i ile pieniędzy "na rękę" zostanie wypłacone świadczeniobiorcom? Odpowiadamy.

Trzynasta emerytura to rodzaj świadczenia, którego wypłacanie rozpoczęło się w 2019 roku. Co do zasady i zgodnie z zamysłem ustawodawcy - zakłada coroczne, jednorazowe wsparcie dla emerytów. Dlatego też tzw. "jarkowe" nie mają stałego zapisu w prawie, ale rokrocznie ustalane są one odrębną ustawą. W 2019 roku "trzynastki" wypłacone zostały ponad 9 mln uprawnionym - w wysokości 1100 zł brutto, co na rękę stanowiło 888,25 zł. W kwietniu 2020 roku do portfeli emerytów trafiło 1200 zł brutto, czyli 981 zł netto.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Trzynasta emerytura - ile wynosi? Ile emeryt otrzyma na rękę?

Starsze panie. Zdjęcie ilustracyjneTrzynasta emerytura w 2021 roku. Kiedy i dla kogo "trzynastki"?

W 2021 roku trzynasta emerytura wyniesie 1250 z brutto, co stanowi 1022 zł na rękę. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie natomiast 937,50 zł. "Trzynastki" trafią do emerytów w tych samych terminach, w których otrzymują dotychczasowe świadczenia. Będzie to więc 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dzień kwietnia.

Trzynasta emerytura - dla kogo?

Trzynastą emeryturę w danym roku kalendarzowym otrzymują osoby, które do 31 marca nabyły prawo do tego świadczenia. Wniosek o emeryturę należy złożyć do ZUS na miesiąc przed uzyskaniem wieku uprawniającego do niej, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Warto pamiętać o tym, że "trzynastka" nie jest wliczana do dochodu emerytów, co nie pozostaje bez znaczenia przy rokrocznych rozliczeniach podatkowych, czy w sytuacji ubiegania się np. o dodatki mieszkaniowe. Co więcej kwota ta jest wolna od potrąceń i egzekucji.

ZUS - zdjęcie ilustracyjneTrzynasta emerytura. Podajemy terminy kiedy trzynastki zostaną wypłacone

Więcej o: