Coca-Cola usunęła kontrowersyjne szkolenie. Pracownicy odbyli kurs z tego "jak być mniej białym"

Pracownicy Coca-Coli brali udział w kursie online, w czasie którego pojawiły się m.in. porady na temat, jak być "mniej białym". Niedługo później w sieci pojawiły się slajdy ze szkolenia, które wywołały oburzenie wśród internautów.

Jak opisuje amerykański tygodnik "Newsweek", w internecie pojawiło się kilkuminutowe nagranie fragmentu szkolenia, podczas którego wyświetlano slajdy dotyczące problemów związanych z dyskryminacją rasową. Kurs opierał się na kontrowersyjnej książce "White Fragility" ("Biała Kruchość") autorstwa Robina DiAngelo.

Sześcioraczki z Tylmanowej dostaną prawie milion złotychPonad 900 tys. zł wsparcia dla sześcioraczków z Tylmanowej

Szkolenie na temat dyskryminacji rasowej

Autorzy kursu mieli opowiadać jego uczestnikom, co powinni oni robić, aby byli "mniej biali". Tłumaczono, że w praktyce oznacza to bycie mniej "opresyjnym", "aroganckim", "ignoranckim" i bardziej "pokornym". Na jednym ze slajdów pojawiło się hasło "Słuchaj, wierz, zerwij z apatią i białą solidarnością", zaś na innym podkreślono, aby stawić czoła rasizmowi i zrozumieć, "co to znaczy być białym, jednocześnie kwestionując, co to znaczy być rasistą".

W trakcie kursu zwracano ponadto uwagę, że biali ludzie w Stanach Zjednoczonych i innych zachodnich krajach są poddawani socjalizacji, która uczy ich poczucia wyższości wobec innych. "Z badań wynika, że już w 3-4. roku życia dzieci wiedzą, że lepiej jest być białym" - głoszono podczas kursu.

Coca-Cola tłumaczy 

Opublikowane w sieci slajdy ze szkolenia wzburzyły internautów. Część z nich jest zdania, że Coca-Cola postąpiła dobrze, a jej podejście do rasizmu jest zdrowe i prawidłowe. Zdecydowana większość jednak uznała, że tego typu przekaz nie jest do końca w porządku.

LodówkomatInPost zapowiada "lodówkomatową ofensywę". Kilkadziesiąt nowych lokalizacji w tym roku

Przedstawiciele firmy wysłali do mediów list, w którym wskazali, że slajdy "nie były częścią programu nauczania firmy", a "ich globalne nauczanie ma na celu pomoc w budowaniu integracyjnego miejsca pracy". Dodano również, że szkolenie jest publicznie dostępne w serwisie LinkedIn i obejmuje "różnorodne tematy, w tym równość i integrację".

Zobacz wideo NASA publikuje nagranie z lądowania łazika Perserverance