Wyrok za złamanie obostrzeń. Przedsiębiorcy nie będą zadowoleni. Zaskakująca decyzja sądu

Przedsiębiorcy przywykli, że większość kar administracyjnych nakładanych za łamanie obowiązujących obostrzeń jest oddalanych przez sąd. W Polsce nie ma jednak zasady precedensu i każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Boleśnie przekonał się o tym właściciel firmy w Bydgoszczy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wydał wyrok, który "idzie pod prąd" orzeczeń dotyczących kar administracyjnych za łamanie obostrzeń. WSA utrzymał bowiem mandat w wysokości 10000 zł nałożony przez sanepid. 

Policja i Sanepid podczas kontroli w katowickiej restauracji Bulkes, którą otwarto mimo rządowego zakazu, 15.01.2021Ile firm wzięło udział w akcji #otwieraMY? "Bunt był śladowy"

Nie zamknął firmy. Sąd: mógł przyczynić się do rozprzestrzeniania się koronawirusa

Chodzi o właściciela firmy, który pomimo wprowadzonych regulacji nie zamknął swojego salonu z solarium. Działalność lokalu potwierdziła policja, która przybyła na miejsce po otrzymaniu zgłoszenia. "Kobieta tłumaczyła, że musi sporządzić raporty kasowe i posprzątać. [...] Policjanci jednak jej nie uwierzyli" - relacjonuje Wp.pl. Notatka z interwencji trafiła do sanepidu, a ten zdecydował się nałożyć karę.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. Ekonomista miażdży argumentację premiera Morawieckiego ws. luki VAT

Sąd uznał natomiast, że przedsiębiorca "mógł przyczynić się do rozprzestrzeniania się koronawirusa". "Tylko wspólne wzięcie odpowiedzialności za walkę z epidemią pozwoli na jej wyeliminowanie" - czytamy w uzasadnieniu do wyroku. "Takie zachowanie nie może być aprobowane i korzystać z ochrony prawnej" - stwierdził skład sędziowski. 

"Ani jednego prawomocnego wyroku"

O tym, jak odmienne może być stanowisko sądu w podobnej sprawie, świadczy sytuacja w woj. małopolskim. Jarosław Foremny, tamtejszy inspektor sanitarny, w rozmowie z RMF FM przyznał, że kary nakładane na przedsiębiorców przepadają w sądach, a w związku z tym "nie ma ani jednego prawomocnego wyroku".

Na początku miesiąca wojewódzkie sądy administracyjne zajmowały się ponad dwustoma sprawami związanymi z karami nakładanymi przez sanepidy. W kilkudziesięciu sprawach kary administracyjne uchylono. Sądy zwracają uwagę m.in. na ich niekonstytucyjność. 

Zdjęcie ilustracyjneTo są prostsze podatki? Skarbówka objaśnia tzw. estoński CIT na 123 stronach

Pandemia przybiera na sile

Przedsiębiorców, którzy zdecydują się na łamanie restrykcji, walcząc o przetrwanie, może być bowiem więcej. Wedle nieoficjalnych informacji w środę rząd ma ogłosić rozszerzenie restrykcji - przynajmniej na pewnym obszarze kraju.

Powodem jest przybierająca na sile pandemia COVID-19. Ostatniej doby w Polsce potwierdzono 12 tysięcy 146 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w rannym komunikacie Ministerstwo Zdrowia. 372 zmarły. Najwięcej przypadków wystąpiło w woj. mazowieckim i śląskim. Do tej pory w Polsce koronawirusa potwierdzono u 1 milion 661 tysięcy osób.

Więcej o: