Rząd zmieni zasady świadczenia pielęgnacyjnego? Posłanka KO: Znów chcą wyprowadzić rodziców na ulicę

- Nie może być tak, że rodzicom dzieci niepełnosprawnych będzie się ograniczać możliwość dorabiania - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Hartwich. To odpowiedź na plany rządu dotyczące zmiany zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.

Od lat osoby pobierające świadczenie alarmują, że jego wysokość jest niewystarczająca. W związku z tym zmuszone są dorabiać bez wykazywania dochodu. Portal money.pl informował, że rząd pracuje nad zmianą w przepisach. 

Rząd zamierza zmienić zasady świadczenia pielęgnacyjnego 

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik sugerował, że rozważanym rozwiązaniem może być wprowadzenie mechanizmu suwakowego, co oznacza, że wysokość świadczenia malałaby proporcjonalnie do zarobków opiekuna. Górną granicą miałaby być średnia krajowa, która w styczniu wynosiła 5167,47 zł. 

Zobacz wideo Wicemarszałkini Senatu: Zadośćuczynienie dla ofiar pedofilii jest priorytetem

Posłanka KO Iwona Hartwich: Rząd znów wyprowadzi setki rodziców na ulicę 

Rządowa propozycja przewiduje jednak, że możliwość dorabiania bez obawy o utratę świadczenia mieliby tylko rodzice niepełnoletnich. W programie money.pl "Newsroom" sprawę skomentowała Iwona Hartwich, posłanka Koalicji Obywatelskiej i matka niepełnosprawnego dziecka. - Nie może być tak, że rodzicom dzieci niepełnosprawnych będzie się ograniczać możliwość dorabiania - stwierdziła posłanka. I dodała, że nie zgadza się również na wprowadzenie ograniczeń co do tego, ile mogą dorobić opiekunowie. 

Rząd znów wyprowadzi setki rodziców na ulicę [...]. Od naszego protestu sprzed kilku lat nie zmieniło się praktycznie nic. Dziś na komisjach lekarskich wiele dzieci jest 'uzdrawianych'. Rodzice ciągle żyją w strachu

- powiedziała posłanka Iwona Hartwich.

. Mini lockdown w warmińsko-mazurskim. Kolejne regiony powinny mieć się na baczności

Świadczenie pielęgnacyjne. Ile wynosi w 2021 roku? 

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, które rezygnują z pracy po to, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Od stycznia 2021 roku wynosi 1971 zł miesięcznie. Świadczenie przepada w sytuacji, gdy osoba pracuje.

Więcej o: