1 proc. podatku. Na liście było tylko 70 z niemal 9 tys. organizacji. Środki nie trafiały do wybranych

Jak co roku, rozliczając się z Urzędem Skarbowym, 1 proc. podatku można oddać na wybraną Organizację Pożytku Publicznego. Okazuje się jednak, że zamiast 8,7 tys. organizacji uprawnionych do tego finansowania, przez parę dni na liście znajdowało się tylko 70 z nich. Nie pomagało wpisanie ręcznie KRS, gdyż ten był automatycznie zmieniany.

Od 15 lutego można rozliczać się ze skarbówką. Podatnicy PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38 na portalu Twój e-PIT mieli już wypełnione deklaracje podatkowe. Wystarczyło uzupełnić je o ulgi, wybrać Organizację Pożytku Publicznego, na którą chcemy przekazać 1 proc. podatku i zatwierdzić. Przez parę dni pojawiły się jednak problemy dot. 1 proc. podatku dla OPP

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Zamiast 8,7 tys. fundacji, tylko 70

Jak donosi Business Insider, próba przekazania 1 proc. podatku na wybraną przez siebie OPP z wykazu uprawnionych do tego fundacji i stowarzyszeń była w większości przypadków niemożliwa. Do wyboru zamiast 8,7 tys. organizacji, znalazło się zaledwie 70 podmiotów, o czym informowali w sieci m.in. rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, którzy w ten sposób zbierają środki na ich leczenie. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza przekazało nam, że również otrzymywało wiadomości od osób, które chciały wesprzeć organizację, ale nie mogły przekazać jej 1 proc. podatku.

Deklaracja podatkowa, zdjęcie ilustracyjneKiedy zwrot podatku? Niektórzy otrzymali przelew po 48 godzinach

Sprawy nie naprawiało ręczne wpisanie KRS. Po zapisaniu system automatycznie zmieniał fundację na inną. Nie pojawiała się żadna informacja na ten temat, więc środki nieuważnych podatników, mogły trafić do OPP, której nie wybrali. Domyślnie przez jakiś czas była to Fundacja Dzieciom Pomagaj, która opiekuje się 96 dziećmi z niepełnosprawnościami. W zeszłym roku organizacja otrzymała 10,6 mln zł i była ósma na liście największych beneficjentów 1 proc. podatku

Problem występował 22 lutego, ale także 23 lutego, po tym jak zadeklarowano, że został naprawiony. Na liście znalazło się już znacznie więcej OPP, ale nie wiadomo, czy jest to już pełna lista. Jak spekuluje BI, najpewniej  przed uruchomieniem systemu nie zamieniono listy testowej na faktyczny wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku.

.Rząd nie podnosi podatków? Szuka człowieka, który będzie analizował nowe

OPP nie zawsze otrzymują pieniądze

Problemy dotyczące przekazywania 1 proc. występują od lat. Pod koniec 2020 roku okazało się, że wiele Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) nie otrzymało funduszy lub otrzymało ich mniej, niż się spodziewały. Business Insider tłumaczy to problemami z przepisami covidowymi, które umożliwiały odroczenie płatności podatku. Fundacja Avalon poinformowała nas jednak, że liczba zastrzeżeń zgłoszonych przez jej podopiecznych o różnicę w sumie środków pozyskanych z 1% nie odbiegała od lat poprzednich.

Więcej o: