"Recepta na kryzys" Koalicji Obywatelskiej. Obniżenie VAT. Rekompensaty dla studentów. Handel w niedzielę

Koalicja Obywatelska przedstawiła propozycje programowe, które mają przeciwdziałać skutkom kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa. Politycy chcą m.in.: obniżenia podatku VAT do 5 proc., wprowadzenie minimalnej kwoty wolnej od podatku w wysokości 10 tys. zł oraz powrót do handlowych niedziel.
Zobacz wideo Pozew zbiorowy za lockdown. Jaki jest jego koszt dla przedsiębiorcy?

Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka zaprezentował w sobotę "Receptę na kryzys". Polityk powiedział, że priorytetem państwa powinien być człowiek i wszystkie działania, które służą gospodarce i przedsiębiorcom. Budka zwracał się zwłaszcza do młodych ludzi, którzy w jego opinii ostatnio byli pomijani.

"Recepta na kryzys" Koalicji Obywatelskiej. Trzy kroki: VAT, studia, kwota wolna od podatku

  1. To właśnie dla młodych skierowany jest pomysł KO dotyczący studiów. Politycy zaproponowali, by państwo rekompensowało dwa semestry studiów tym osobom, które straciły pracę z powodu epidemii koronawirusa.
  2. Kolejna propozycja dotyczy wprowadzenia minimalnej kwoty wolnej od podatku do wysokości do 10 tysięcy złotych.
  3. KO proponuje też czasowe obniżenie podatku VAT do 5 proc. dla branż, które zostały wyłączone z działalności gospodarczej na czas jednego roku do momentu, gdy gospodarka wróci do normalności po kryzysie wywołanym przez COVID-19.

Partia przygotowała też ustawę naprawczą. Zakłada ona, że przedsiębiorcy, którym rząd administracyjnie zablokował możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, dostaną odszkodowanie.

Koalicja Obywatelska chce otwarcia branż w reżimie i powrotu niedziel handlowych

Politycy KO są też za otwarciem firm w reżimie sanitarnym. - Polski nie stać na kolejny lockdown. Epidemiolodzy są zgodni: można prowadzić każdą działalność gospodarczą pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego według opracowanych standardów bezpieczeństwa. Koniec z zamykaniem całych branż - powiedziała posłanka Izabela Leszczyna.

Na konwencji postulowano też przywrócenie handlu w niedzielę, przy odpowiednim wynagrodzeniu pracowników i zapewnieniu im czasu wolnego. - Uwolnimy handel w niedziele. Jednocześnie pracownik musi mieć prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu i godziwe wynagrodzenie - dodał Mirosław Suchoń.

Politycy proponują także zniesienie tzw. podatku Belki oraz opłaty mocowej. - PiS wprowadził podwójne opodatkowanie spółek komandytowych, które bardzo często są niewielkimi, rodzinnymi firmami. Zlikwidujemy także podwójne opodatkowanie dochodów z zagranicy - powiedział Sławomir Nitras.

Więcej o: