Ważna zmiana w sklepach. Nowe oznaczenia sprzętu AGD. Znikną "plusy"

"A+++, A++ i A+" - takie oznaczenia znikną ze sklepowych półek. Ministerstwo Klimatu wprowadza od 1 marca nowe etykiety energetyczne dla sprzętu AGD, zgodne z normami unijnymi. Dzięki temu kryteria oceny produktów mają być jaśniejsze.

Z roku na rok produkty RTV/AGD stają się coraz bardziej innowacyjne, wydajne oraz przyjazne dla środowiska. Według Unii Europejskiej, rozwój przemysłu AGD sprawił, że dotychczasowo stosowane oznaczenia produktów są niewystarczające. W związku z tym w sklepach pojawią się nowe, które mają sprawić, że wybór produktu stanie się łatwiejszy.

Zobacz wideo Aplikacja Fitatu - pomoże w odchudzaniu i dbaniu o zdrowie

Ważne zmiany w sklepach AGD. Powodem normy unijne 

Od marca 2021 roku w sklepach pojawią się nowe naklejki na lodówkach, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach oraz telewizorach. - Etykiety energetyczne to jedno z głównych narzędzi UE w walce z ociepleniem klimatu. Dzięki niemu możemy mieć gwarancję, że dane urządzenia zostały zbadane w oparciu o te same, szczegółowe normy wydajności. Zyskujemy zatem pewność, że porównujemy „jabłka do jabłek” - tłumaczy Radosław Maj, APPLiA Producenci AGD.

W poniedziałek 1 marca ma odbyć się konferencja prasowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz APPLiA, czyli związku producentów AGD, na której omówione zostaną szczegóły związane z wprowadzanymi zmianami.

Jak będą wyglądać nowe oznaczenia? 

Jak w praktyce będą wyglądać oznaczenia? Szczegóły możemy poznać na stronie organizacji. Czytamy tam, że "na nowych etykietach energetycznych produkty będą oznaczane wyłącznie w skali od A do G, bez "plusów". W wyniku przeskalowania, urządzenia z najwyższej klasy A+++ trafią do klasy C lub D, a A+ do klasy G lub F". Oznacza to, że osoby, które zdecydują się na wybór modelu elektronicznego klasy C, D, a nawet E, wciąż otrzymają sprzęt przyjazny dla środowiska i wydajny. Dodatkowo, nie w każdej kategorii dostępne będą modele w najwyższych klasach A lub B. Dzięki temu będzie miejsce na dalszy rozwój innowacyjności.

Na etykietach pojawią się kody QR, dzięki którym w bazie online będzie można znaleźć bardziej szczegółowe parametry na temat danego produktu. Istotną zmianą będzie pojawienie się informacji o klasie hałasu danego produktu (skala od A do D). Dodatkowo pojawią się także nowe ikony oraz informacja o tym, po jakim czasie zakup danego produktu się zwróci.

Nowa etykietaNowa etykieta www.etykietaenergetyczna.pl

Więcej o: