Zasiłek opiekuńczy wydłużony od 1 marca o dwa tygodnie. Pieniądze będą wypłacane do połowy miesiąca

Rząd wydłużył o dwa tygodnie okres pobierania zasiłku opiekuńczego w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19. Rodzice, którzy mają dzieci poniżej 8 roku życia, a nie mają możliwości posłania ich do przedszkola czy żłobka, będą mogli pobierać zasiłek opiekuńczy do 14 marca 2021 roku.

Ostatnie wydane rozporządzenie przewidywało, że wypłata zasiłku opiekuńczego będzie miała miejsce do końca lutego 2021 roku. 25 lutego pojawił się jednak nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, zgodnie z którym okres ten zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie - informuje portal infor.pl.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom w sytuacji, gdy m.in. nagle zamknięto szkołę, przedszkole czy żłobek dziecka.Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd przedłuża wypłaty

Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19 wypłacany jest rodzicom dzieci w wieku do lat 8 w przypadku zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków i klubów dziecięcych z powodu sytuacji epidemicznej.

Rodzic może wystąpić o pieniądze również wtedy gdy ograniczenia w działaniu placówki sprawią, że nie znajdzie się miejsce dla dziecka. Kolejną uprawniającą do wypłaty świadczenia sytuacją jest konieczność opieki nad dzieckiem przez rodzica w chwili, gdy z powodu COVID-19 nie może tego dokonać niania lub opiekun dzienny.

Przedłużono również świadczenie z KRUS-u

Możliwość przedłużenia okresu wypłaty środków w ramach zasiłku opiekuńczego możliwa jest dzięki ustawie covidowej (art. 4 ust. 3). Przedłużony na kolejne 14 dni zostaje również zasiłek opiekuńczy z KRUS. Jest to analogiczne świadczenie, tyle że wypłacane rolnikom.

Deklaracja podatkowa, zdjęcie ilustracyjnePonad trzy miliony Polaków nie może rozliczyć PIT-ów przez internet

Podstawę prawną do tej decyzji stanowią ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19.

Wysokość miesięcznego zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Do świadczenia nie wlicza się limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który jest przyznawany na tzw. zasadach ogólnych.

Zobacz wideo Gosek-Popiołek: Jeżeli coś dzieje się w ramach specustawy, udział społeczeństwa jest bardzo mały
Więcej o: