20 mln zł nagród dla pracowników ministerstw. Jadwiga Emilewicz przyznała ich najwięcej

Według danych zebranych przez TVN24, w minionym roku ministerstwa wypłaciły swoim pracownikom nagrody o łącznej wartości około 20 mln zł. W wielu przypadkach miała to być forma gratyfikacji dla pracowników administracyjnych za ich wytężoną pracę w czasie pandemii.
Zobacz wideo Miliony za maseczki z podrobionym certyfikatem. Wiceminister zdrowia tłumaczy

Jak podaje TVN24, nagrody, które w 2020 roku wypłaciły swoim pracownikom ministerstwa, wyniosły łącznie około 20 milionów złotych. Najwyższe kwoty przyznawało  Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii - nagrody kształtowały się w przedziale między 500 a 29750 zł.

Nagroda na odchodne od Jadwigi Emilewicz 

Ostatniego dnia urzędowania ówczesna szefowa resortu Jadwiga Emilewicz przyznała pracownikom Ministerstwa Rozwoju nagrody o łącznej wysokości około 6 milionów złotych. Tłumaczyła wtedy, że była to forma podziękowania za wytężoną pracę po godzinach i nocą, by "jak najszybciej wypracować rozwiązania ratujące polskie firmy przed upadkiem, a miliony pracowników przed bezrobociem". Nagrody mieli, zdaniem Emilewicz, otrzymać wyłącznie urzędnicy pracujący przy tarczach antykryzysowych. 

Ministerstwa doceniają pracowników za wzmożoną pracę podczas pandemii

W Ministerstwie Zdrowia wypłacone nagrody wynosiły łącznie 4 424 656,22 zł, a w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji ponad 1,5 miliona brutto za "realizację dodatkowych zadań zleconych przez przełożonego oraz za walkę z pandemią". Ministerstwo Edukacji i Nauki wypłaciło łącznie około 700,5 tys. zł, jednak wśród pracowników Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego łączna kwota przeznaczona na nagrody wynosiła już 1 088 450 zł brutto. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało na nagrody 236,7 tys. zł brutto, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaledwie 10,7 tys. zł. Dodatki zadaniowe wynosiły w tym drugim już jednak ponad 6,1 mln zł, a dodatki specjalne - kolejne 723 tys. zł. 

Nagród nie przyznało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, natomiast przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Obrony Narodowej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowali, że ministrowie, sekretarze, podsekretarze stanu i dyrektorzy generalni nie otrzymali w zeszłym roku nagród. Brak jednak informacji na temat wyróżnień dla pracowników. 

Więcej o: