Ile będzie kosztowała budżet 13. i 14. emerytura? Rzecznik rządu podał kwotę

Sejm przegłosował ostatnio próg dochodowy, powyżej którego emeryci nie otrzymają pełnej tzw. czternastki. To pozwala oszacować, ile państwo zapłaci za świadczenie. Na poniedziałkowej konferencji rzecznik rządu Piotr Müller podał, ile będą kosztować 13. i 14. emerytura.

Pod koniec lutego Senat zaproponował poprawki, które pozwalały na otrzymanie 14. emerytury wszystkim emerytom. Poprawki jednak odrzucono i pełną kwotę otrzymają tylko seniorzy, którzy otrzymują świadczenie emerytalne nie większe niż 2900 zł. Ci, którzy mają wyższą emeryturę, otrzymają czternastkę pomniejszona o kwotę powyżej tego progu. Osoby, które otrzymują powyżej 4,200 zł, w ogóle nie otrzymają dodatkowego świadczenia. 

Ile rząd będą kosztowały dodatkowe emerytury?

Decyzja sejmu pozwala oszacować, ile środków z budżetu będzie trzeba przeznaczyć na wypłatę 14. oraz 13. emerytury. Szacunki rządu podał na poniedziałkowej konferencji jego rzecznik, Piotr Müller, wspominając o trzynastkach za 2020 rok.

Jej [13. emerytury w 2020 r. - red.] łączny koszt wyniósł ponad 11,7 mld zł. W tym roku również to świadczenie będzie wypłacone. Oraz w listopadzie drugie świadczenie - czyli 14. emerytura. Szacujemy, że koszt tych obu świadczeń 13. i 14. emerytury wyniesie ponad 22 mld zł. To jest drugi komponent, który ma służy poprawie losu emerytów

- powiedział rzecznik rządu.

Waloryzacja rent i emerytur

Od 1 marca wzrosły emerytury i renty po corocznej waloryzacji. Niestety nie była ona zarówno kwotowa, jak i procentowa, jak w poprzednim roku, gdy zagwarantowano, że minimalnie świadczenie wzrośnie o 70 zł. Tegoroczna waloryzacja była więc jedynie procentowa i wyniosła 4,24 proc. Tym samym najniższe świadczenie wzrosło do 1250,88 zł (o 50,88 zł). 

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wynosi 938,16 zł, renta rodzinna - 1250,88 zł, a świadczenie przedemerytalne 1262,34 zł. Wzrosła też kwota dochodowa tak zwanego 500 plus dla osób niesamodzielnych - ten próg to od 1 marca 1772,80 zł. 

Ministra Marlena Maląg poinformowała, że łącznie wszystkie świadczenia emerytalne i rentowe będą kosztowały budżet 36 mld zł. Sama więc waloryzacja to koszt około 14 mld złotych, jeśli odejmiemy koszty trzynastek i czternastek, które podał Piotr Müller. 

Więcej o: