Kolejne "taśmy Obajtka". Czym zajmuje się TT Plast? Wyjaśniamy

Kolejne stenogramy rozmów, które publikuje "Gazeta Wyborcza", mają być dowodem, że Daniel Obajtek pełniąc funkcję wójta Pcimia miał kierować "z tylnego siedzenia" działaniami niektórych pracowników firmy TT Plast, czemu sam zainteresowany jak i firma zaprzeczają. W jakiej branży działa TT Plast? Wyjaśniamy.

"Wyborcza" w środowej publikacji opisuje rozmowy Bernadetty Obajtek, pracownicy firmy TT Plast, (prywatnie żony kuzyna Daniela Obajtka), Szymona, innego pracownika TT Plast oraz dzisiejszego prezesa Orlenu

Zobacz wideo Radosław Fogiel gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (3.03)

TT Plast to producent rur z tworzyw sztucznych. Jest firmą, którą można uznać za konkurencję Elektroplastu. Przedsiębiorstwa, w którym wcześniej pracowała Bernadetta Obajtek i Daniel Obajtek. Produkty firmy wykorzystywane są głównie w przemyśle elektrycznym i energetycznym - czytamy na stronach przedsiębiorstwa. 

Jego historia sięga roku 2002. Na początku firma zajmowała się produkcją osprzętu elektroinstalacyjnego. Dziś wytwarza też produkty wykorzystywane do nawodnień i kanalizacji ciśnieniowej, w technologii związanej z pompami ciepła

TT Plast na taśmach "Wyborczej"

Elektroplast pojawiał się na nagraniach cytowanych przez "Wyborczą" opublikowanych w piątek. To firma wuja Daniela Obajtka. Obecny prezes Orlenu w okresie sprawowania funkcji wójta Pcimia miał być z dawnym pracodawcą skonfliktowany. I zaangażowany w kierowanie konkurencją. "Sk***yn. Ten c****j p******y, brudna pała" - miał mówić w rozmowie z pracownikiem TT Plastu o wuju, dawnym pracodawcy, dzisiejszy szef Orlenu. 

Jego kierowania działaniami pracowników firmy TT Plast "z tylnego siedzenia" w czasie gdy był wójtem Pcimia, mają dowodzić nowe fragmenty nagranych rozmów. Bernadetta Obajtek dzwoni na nich do Szymona, innego pracownika TT Plast i pyta o rozdzielenie pracy pomiędzy przedstawicieli handlowych. Pada imię Sławka, który ma objąć konkretny region. "Mi tak Daniel powiedział, żebym się kontaktowała z panem, jak Polskę dzielić" - zwraca się do Szymona. 

Szymon jest jednak zaskoczony, bo nie wie nic o nowym pracowniku. Ma kontaktować się z Danielem Obajtkiem, a ten tłumaczy mu, że decyzja w sprawie zatrudnienia nie zapadła. 

"A powiem ci jeszcze jedną rzecz, Szymek, tylko tyle, co dla ciebie. Wiesz co, k***a, mi się ten Sławek nie widzi" - tłumaczy Daniel Obajtek. 

TT Plast wydał oświadczenie: Obajtek nie kierował

Już po pierwszych publikacjach "Wyborczej" Tomasz Fortuna, prezes firmy TT Plast, wydał oświadczenie. "Informacje dotyczące firmy TT Plast przedstawione w artykule pt. "Taśmy Obajtka" opublikowanym w "Gazecie Wyborczej" są nieprawdziwe - czytamy w piśmie. "Zaświadczam, że we wskazanym w artykule okresie, czyli od 17 lutego do 28 sierpnia 2009 r. Daniel Obajtek nie kierował spółką TT Plast, nie pełnił w niej żadnej funkcji i nie miał wpływu na jej działania biznesowe" - czytamy w dokumencie. 

Oświadczenie wydał też Orlen. W dokumencie opublikowanym po pierwszej publikacji "Wyborczej" czytamy, że materiał zawiera "nieprawdziwe informacje, szereg bezpodstawnych sugestii i manipulacji". "Stawiane w artykule tezy, niemające potwierdzenia w faktach, a oparte na nagraniach, których pochodzenie, integralność, czasu i okoliczności utrwalenia nie sposób stwierdzić". 

Więcej o: