Polska firma podpisała umowę. Ma być zaangażowana w produkcję szczepionki przeciw COVID-19

Mabion, polska firma biotechnologiczna, podpisała umowę z amerykańską spółką Novavax, która pracuje nad własną szczepionką przeciwko COVID-19. Oznacza to, że polskie przedsiębiorstwo może być zaangażowane w wytwarzanie medykamentu. Wsparcie finansowe zadeklarował Polski Fundusz Rozwoju.

Firma Mabion ogłosiła podpisanie umowy ramowej na produkcję substancji (serii technicznej antygenu), która może by wykorzystana w produkcji szczepionki na COVID-19. Chodzi o medykament, nad którym pracuje amerykańska firma Novavax.

Polska firma podpisała umowę. Może uczestniczyć w produkcji szczepionki na COVID-19

Dzięki umowie Mabion może stać się pierwszą polską firmą, która włączy się w globalny proces produkcji niezbędnej ilości szczepionek przeciw COVID-19 - czytamy w komunikacie spółki.

- Nasz zespół ekspertów i infrastruktura produkcyjna są gotowe, by rozpocząć prace nad optymalizacją i zwiększeniem skali produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax. Cieszymy się z możliwości bliskiej współpracy z Novavax, która, po zakończeniu transferu technologii i przeprowadzeniu z sukcesem produkcji serii technicznej i testowej, może otworzyć drogę do produkcji szczepionki w skali komercyjnej - wyjaśnia dr Dirk Kreder, prezes zarządu Mabion S.A.

Zobacz wideo Nowe szczepy koronawirusa. "To wyścig zbrojeń"

Polski Fundusz Rozwoju daje pieniądze na rozwój produkcji szczepionki na COVID-19

Mabion poinformował też o zawarciu innej umowy. Spółka zawarła porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju dotyczące wsparcia kapitałowego na produkcję szczepionki na COVID-19. Na jego mocy  może pozyskać do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych. 

- Epidemia koronawirusa pokazała, jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego ma silny przemysł biotechnologiczny. Jesteśmy od kilku lat zaangażowani w inwestycje polskich spółek w tymobszarze w ramach programu PFR Life Science - wyjaśnia Paweł Borys, szef Polskie Funduszu Rozwoju. - PFR będzie finansować produkcje szczepionek firmy Novavax przez firmę Mabion, która jako pierwsza polska firma ma szansę aktywnie włączyć się w proces produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 - dodał.

Więcej o: