Dopłaty do mieszkań - do rozdania aż 1,5 mld złotych. Ruszył nabór wniosków

Można już składać wnioski o dotacje z programu wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC). Bank Gospodarstwa Krajowego przygotował ponad 1,5 mld złotych na preferencyjne kredyty na budowę mieszkań.

Z preferencyjnych kredytów SBC mogą korzystać towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne.

W programie SBC udzielamy kredytów, które finansują budowę mieszkań dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania lub jego wynajęcie na warunkach komercyjnych, a jednocześnie mają zbyt wysokie dochody, aby móc zamieszkać w lokalu komunalnym

- wyjaśnia Dariusz Stachera, Dyrektor Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych w BGK.

Zobacz wideo Czy warto wstrzymać się z decyzją o zakupie mieszkania?

Wnioski o dopłaty do mieszkań można już składać

Nabór wniosków rozpoczął się 1 marca i potrwa do końca miesiąca. W ramach programu kredyt SBC może sfinansować nawet 80 proc. kosztów inwestycji. Okres kredytowania jest równy trzymiesięcznej stawce WIBOR. Dokumenty należy składać w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Pozyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na budowę mieszkań na wynajem z limitowaną ustawowo stawką czynszu, budowę mieszkań spółdzielczych lokatorskich, ale także na rewitalizację lub remont budynków, w których takie mieszkania powstaną. 

1,5 mld złotych na budowę mieszkań

Jak poinformował BGK, rocznie w programie do rozdysponowania jest 450 mln zł. Kwota ta jest podzielona na dwie tury - wiosenną oraz jesienną. Nadwyżki przechodzą do kolejnych edycji programu. Dzięki temu pula dotacji na budowę mieszkań to w tym roku przeszło 1,5 mld złotych. 

"Środki przeznaczone na kredyty SBC pochodzą częściowo z kredytów udzielonych przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (BRRE). Preferencję w oprocentowaniu pokrywa budżet państwa. Dotychczas, przy udziale finansowania udzielonego przez BGK (kredyty na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane, SBC, budowlane), powstało ponad 110 tys. mieszkań czynszowych i spółdzielczych" - czytamy w komunikacie. 

Więcej o: