Podwyżki cen prądu w Polsce. Wiceminister: Drożeje i będzie drożeć co najmniej do 2030 roku

- Prąd drożeje i będzie drożeć - zapowiedział Piotr Naimski, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Według prognoz taka sytuacja ma mieć miejsce co najmniej do 2030 roku.

Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, był gościem "Porannej rozmowie" w RMF FM. Jednym z głównych tematów były ceny prądu

Co z cenami prądu? Piotr Naimski: Drożeją i będą drożeć 

W wyniku strategii energetycznej rządu prąd podrożeje? Tak. Prąd podrożeje i prąd drożeje w tym roku w stosunku do roku poprzedniego

- powiedział Naimski. Według jego wyliczeń prąd podrożał o około 10 proc., czyli średnio 8 zł miesięcznie. Jak zdradził, powodem podwyżek jest system wprowadzony przez Unię Europejską w związku ze zmianami klimatycznymi. 

Zobacz wideo Kogo najbardziej dotknie wzrost cen? Eksperci komentują

Kiedy ceny prądu zaczną spadać? Rządowy ekspert podaje termin 

W rozmowie padło pytanie dotyczące prognoz w zakresie cen prądu w przyszłych latach. Według Naimskiego należy spodziewać się dalszych podwyżek, ale nie wiadomo, jak kształtować się będą ceny prądu w kolejnych latach - Będziemy płacili więcej, bo po pierwsze kosztuje nas energia produkowana z węgla, ale jednocześnie musimy inwestować, budować nowe elektrownie nieobłożone podatkiem (za emisje z węgla) - powiedział, zaznaczając, że ceny prądu powinny spadać od 2030 roku. 

Prąd. Zdjęcie ilustracyjneRekord importu prądu do Polski pobity. Ratunek m.in. przed 20 stopniem zasilania

Nowe liczniki do 2028 roku. Rząd pracuje nad nowym projektem 

W lutym w Sejmie procedowana jest zmiana ustawy Prawo energetyczne z jedną z najważniejszych regulacji dotyczących inteligentnego opomiarowania. Chodzi o obowiązek instalacji do końca 2028 roku liczników ze zdalnym odczytem zużycia energii elektrycznej.

Licznik prąduWymiana liczników energii. Rząd ma wprowadzić inteligentne oprogramowanie

- Oprócz postępu technologicznego i inwestycyjnego przedsiębiorstw sieciowych, instalacja liczników zdalnego odczytu zwiększy konkurencyjność rynku energii, z której skorzystają wszyscy użytkownicy systemu, a w szczególności, odbiorcy - wyjaśnił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Do 31 grudnia 2023 roku 15 proc. liczników ma zdalnie odczytywać zużycie energii.

Więcej o: