Rząd robi skok na pieniądze Polaków z OFE. Zabierze im 15 proc. Jak to tłumaczy? Wyjaśnia "Studio Biznes"

Rząd zdecydował, że dokończy reformę OFE. Środki zgromadzone przez Polaków zostaną przeniesione. O ile nie wypełnimy specjalnego druczku, trafią do IKE. "Przy okazji" rząd pobierze jednak piętnastoprocentową "prowizję". Dlaczego? Łukasz Kijek zapyta o to w programie "Studio Biznes" Artura Sobonia, wiceministra aktywów państwowych. W pierwszym odcinku nowego sezonu programu za kierownicą nowego Forda pojawi się też Tomasz Korniejew. Zadebiutuje Dominik Wardzichowski, który pokaże biznesowe oblicze sportu.

Rząd chce w pełni zastąpić Otwarte Fundusze Emerytalne nowym narzędziem. Pieniądze Polaków mają trafić na Indywidualne Konta Emerytalne. "Przeprowadzka" środków zgromadzonych w OFE nie będzie jednak darmowa. Rząd znalazł bowiem sposób, by zasilić budżet kilkudziesięcioma miliardami złotych - od środków transferowanych do IKE pobierze bowiem 15 proc. prowizji.

Emeryci.Rząd przyjął projekt reformy OFE. W wakacje kluczowa decyzja czeka ponad 15 mln Polaków

Z OFE do IKE z prowizją dla budżetu. Czy rząd robi "skok na kasę" Polaków? 

Prawo i Sprawiedliwość poprzednie przeniesienie środków z OFE do ZUS, do którego doszło za rządów Donalda Tuska - ale bez zabierania jakiejkolwiek prowizji - często nazywało "skokiem na kasę Polaków". Jak zatem nazwać decyzję obecnego rządu? Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl, spyta o to Artura Sobonia w programie "Studio Biznes". Wiceminister resortu rozwoju będzie pierwszym gościem w nowym sezonie programu. Zastępca Jacka Sasina opowie też o górnikach, którzy pomimo ciężkiej sytuacji w branży otrzymują "czternastki". W rozmowie nie zabraknie zapewne pytań o "taśmy Obajka", które publikuje "Gazeta Wyborcza". 

Pierwotnie miało to się zresztą stać w ubiegłym roku, ale uniemożliwiła to pandemia koronawirusa. Podczas przekształcania OFE rząd pobierze opłatę od zgromadzonych na nich środków. Odkładający pieniądze na emeryturę będą mieli jednak wybór, choć wcale nie jest on prosty.

Patodeweloperka czy mądre inwestycje?

Gościem Łukasza Kijka będzie też Marcin Krasoń, analityk Obido.pl. Opowie o najnowszych trendach na rynku nieruchomości. Poruszy też kwestię patodeweloperki. Czy Polacy są zmuszani do mieszkania w ciasnych mieszkaniach, których nie sposób nawet umeblować? 

W programie nie zabraknie zarówno pozycji stałych, jak i nowych. Tomasz Korniejew, redaktor naczelny Moto.pl, zaparkuje najnowszym autem Forda w odświeżonej scenerii. Daniel Maikowski ponownie zabierze nas w świat technologii. Dużym wzmocnieniem programu w nowym sezonie będzie Dominik Wardzichowski, który pokaże biznesowe oblicze sportu.

Szef rządu w 2019 r. wziął udział w konferencji poświęconej luce w VAT na Stadionie PGE Narodowy, gdzie mówił o ściągalności podatku VAT, CIT i sprawności instytucji państwa.Luka VAT. Ekonomista miażdży retorykę premiera: "Kłamstwa vatowskie są aż cztery"

Więcej o: