Była szefowa MSZ Austrii nominowana do rady dyrektorów Rosnieftu. Trzy lata temu tańczyła z Putinem na weselu

Rosyjski rząd nominował byłą austriacką minister spraw zagranicznych Karin Kneissl do rady dyrektorów koncernu petrochemicznego Rosnieft - podaje agencja RIA Nowosti. Informacja przykuła szczególną uwagę mediów ze względu na fakt, że niecałe trzy lata temu, w sierpniu 2018 r., prezydent Rosji Władimir Putin pojawił się na weselu Kneissl.
Zobacz wideo Miedwiediew: Myślę, że Putin boi się Nawalnego

Jak podaje agencja RIA Nowosti, w dekrecie rosyjskiego rządu nie określono, za co konkretnie miałaby odpowiadać Karin Kneissl. Zaproponowano jej posadę "niezależnego dyrektora".

Austriaczka w latach 2017-2019 stała na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Uzyskała doktorat z zakresu prawa międzynarodowego, specjalizuje się m.in. w polityce energetycznej.

Karin Kneissl nominowana do rady dyrektorów

W sierpniu 2018 r. ówczesna szefowa austriackiej dyplomacji brała ślub z Wolfgangiem Mailingerem w gminie Gamlitz w kraju związkowym Styria. Na ceremonii pojawili się m.in. kanclerz Austrii Sebastian Kurz i wicekanclerz Heinz-Christian Strache. Jednym z zaproszonych gości był również prezydent Rosji Władimir Putin. Świat obiegło później zdjęcie, na którym widać Kneissl tańczącą z politykiem. Sytuację ostro krytykowała wówczas m.in. austriacka opozycja.

Na stanowisko niezależnego dyrektora został powołany także były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder, który od 2017 r. zasiada w radzie dyrektorów Rosnieftu. Do władz spółki powołano m.in. wicepremiera Aleksandra Nowaka i prezydenckiego doradcę Maksima Orieszkina.

Więcej o: