Polska firma pomoże produkować szczepionkę na COVID-19. "Nowsza technologia". Na produkt poczekamy

Niższa temperatura przechowywania i nowocześniejsza technologia. Tak o szczepionce amerykańskiej firmy Novavax, przy której produkcji ma współpracować polska firma biotechnologiczna Mabion, mówi jej prezes.
Zobacz wideo Likwidacja OFE. Opłata przekształceniowa podatkiem od oszczędności?

Mabion, polska firma biotechnologiczna, ogłosiła podpisanie umowy z amerykańską firmą Novavax, która prowadzi prace nad szczepionką przeciwko COVID-19. Spółka uzyskała też finansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju, który na zwiększenie mocy produkcyjnych jest gotów przeznaczyć do 40 mln zł. 

Szczepionka na koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)"DGP": Polskiej szczepionki na COVID-19 nie będzie. Jest na nią za późno

Polska firma współpracuje z firmą pracującą nad szczepionką

Kiedy nowa szczepionka może być gotowa, czym różni się od konkurencyjnych? W rozmowie z Business Insiderem wyjaśnił to Dirk Kreder, prezes zarządu Mabion.

"Szczepionka Novavax, a właściwie kandydat na szczepionkę, to tzw. szczepionka białkowa. [...] Mechanizm szczepionki Novavax jest inny niż w przypadku szczepionek Pfizer i Moderna, które wykorzystują młodsze technologie oparte na genach, czy szczepionek firm Johnson & Johnson i AstraZeneca, które z kolei są oparte o technologię wektorów wirusowych" - wyjaśnił Kreder. 

Atutem szczepionki Novavax ma być też jej łatwiejsze przechowywanie. W zwykłej lodówce "przetrwa" nawet pół roku, a w temperaturze pokojowej dobę. Ma to zapewnić łatwiejszy transport preparatu. 

Kiedy nowa szczepionka będzie gotowa? Testy kliniczne trwają

Preparat Novavax znajduje się w trzecim etapie testów klinicznych. Nie ma jednak pewności, kiedy ostatecznie nowa szczepionka zostanie zatwierdzona. Produkcja substancji wykorzystywanej do wytwarzania szczepionki, która ma mieć miejsce w polskiej fabryce, również nie nastąpi bardzo szybko. "Spodziewamy się, że zakończenie transferu technologii i produkcji serii technicznych może nastąpić do połowy 2021 r." - stwierdził szef Mabionu. 

Wyjaśnił też, że "uzyskanie autoryzacji rynkowej w Europejskiej Agencji Leków może nastąpić do końca pierwszej połowy tego roku". Nowa szczepionka na COVID-19 trafiłaby na rynki nie wcześniej niż w drugiej połowie roku. 

PFR sfinansuje współpracę przy produkcji szczepionki w Polsce. "Trzymamy kciuki"

Polski Fundusz Rozwoju na wsparcie produkcji substancji wykorzystywanej do produkcji szczepionki chce przeznaczyć do 40 mln zł. "Trzymamy kciuki za spółkę, wierzymy w jej kompetencje w zakresie tego, aby sprawnie i skutecznie produkcję szczepionek przeciwko COVID uruchomić" - powiedział Paweł Borys, szef PFR, w komentarzu do zawarcia umowy na finansowanie. 

Zaangażowanie polskiej spółki w produkcję szczepionki skomentował też premier Mateusz Morawiecki. "To ważny i potrzebny krok w zabezpieczeniu strategicznych interesów Polski i bezpieczeństwa jej obywateli" - napisał szef rządu. "Zdrowie Polaków jest najwyższym priorytetem rządu i miejmy nadzieję, że ogłoszona dzisiaj umowa przyczyni się również do powrotu naszego życia społecznego i gospodarczego do normalnego funkcjonowania" - czytamy we wpisie premiera.

Właścicielka Miau Cafe o braku pomocyWłaścicielka restauracji ze łzami w oczach o braku pomocy. "Trzeba spełniać kryteria"

Więcej o: