Jak przekazał ZBP na swojej stronie internetowej, w latach 1980-1990 profesor Władysław Baka tworzył koncepcję reformy gospodarczej i rynkowej przebudowy polskiej bankowości. W okresie od 1981 do 1985 roku był ministrem - członkiem Rady Ministrów, a także pełnomocnikiem rządu do spraw reformy gospodarczej.
Szefem NBP prof. Baka był dwukrotnie. Pierwszą kadencję odbywał od 13 listopada 1985 do 13 lipca 1988 roku, po czym na nieco ponad rok zastąpił go Zdzisław Pakuła. Po tym okresie wrócił na stanowisko prezesa i zajmował je od 12 września 1989 do 24 stycznia 1991 roku.
Profesor Baka działał nie tylko na krajowym podwórku. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych sprawował funkcję gubernatora z ramienia Polski w Banku Światowym. W efekcie wysiłków profesora Władysława Baki i Zdzisława Sadowskiego, nastąpił powrót Polski do międzynarodowych instytucji finansowych.
Profesor uczestniczył ponadto w obradach Okrągłego Stołu. Wraz z prof. Witoldem Trzeciakowskim współprzewodniczył zespołowi ds. gospodarki i polityki społecznej - informuje ZBP, cytując serwis "Ale Bank".
W połowie lat 90. prof. Baka, podczas spotkania w ramach Rady Banków przy NBP, wraz z kilkunastoma prezesami największych banków w kraju potwierdził zasadność inicjatywy środowiska w sprawie utworzenia silnej organizacji samorządowej banków, opartej na zasadzie dobrowolności i zdolnej do reprezentowania środowiska.
Prof. Władysław Baka był autorem licznych publikacji z dziedziny ekonomii, a w szczególności bankowości centralnej i systemów gwarantowania depozytów oraz reformy gospodarczej.