Rząd miał otwierać szampana, a musi wylać na głowę kubeł zimnej wody. Bezrobocie jednak rośnie

"W 19 lat Polska przeszła drogę od najwyższej do najniższej stopy bezrobocia w UE" - tak ekonomiści oceniają najnowsze dane Eurostatu o stopnie bezrobocia w Polsce. W styczniu było w najniższe w całej UE. Dobrą wiadomość popsuł jednak najnowszy komunikat resortu pracy.
Zobacz wideo "Patodeweloperka” w Polsce. „Każdy poszukuje oszczędności”

Eurostat opublikował styczniowe dane dotyczące stopy bezrobocia. Spośród wszystkich krajów unijnej wspólnoty to Polska zarejestrowała najlepszy wynik - na poziomie zaledwie 3,1 proc. osób. To znacznie lepiej od unijnej średniej wynoszącej 7,3 proc. 

Polsce udało się pod względem stopy bezrobocia prześcignąć Czechy, które osiągnęły wynik o włos gorszy - 3,2 proc. Podium zamyka Holandia z wynikiem na poziomie 3,6 proc. 

Styczniowe bezrobocie w EUStyczniowe bezrobocie w EU Dane: Eurostat

Kryzys gospodarczy i bezrobocie wywołane pandemią. Młodzi ludzie najczęściej tracą pracę. Zasiłek dla bezrobotnych 2021 - komu przysługuje i w jakiej wysokości?

Bezrobocie w Polsce najniższe w UE. "Polska przeszła długą drogę"

Wyniki unijnych statystów skomentował Andrzej Kubisiak, szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "To news dnia" napisał w komentarzu na Twitterze. 

Dane pozytywnie oceniają też analitycy PKO Research. "W 19 lat Polska przeszła drogę od najwyższej do najniższej stopy bezrobocia w UE. W styczniu 2021 zharmonizowana stopa bezrobocia wyniosła 3,1 proc., w styczniu 2002 była równa 19, proc." - ocenili.

Południe Europy ma największy problem z bezrobociem. Na północy też nie jest różowo

Mapa obrazująca poziom bezrobocia dowodzi, że brak pracy największym problemem jest na południu - w Grecji bezrobocie sięga 16,2 proc., a w Hiszpanii 16. We Włoszech wynosi 9 proc., a sąsiedniej Francji niespełna osiem. Powyżej normy bezrobocie utrzymuje się też na północy - w Norwegii i Finlandii wynosi odpowiednio 8,9 i 8,4 proc. Niemal 10 proc. wynosi na Litwie. 

Mapa bezrobocia w UEMapa bezrobocia w UE Źródło: Eurostat

Widoczne są też wyraźne różnice w krajach leżących w zbliżonych regionach. Kiedy Polska i Czechy cieszą się rekordowo niskim bezrobociem, sąsiednia Słowacja odnotowuje je na poziomie 7,2 proc. Od sąsiada wyraźnie odcina się też na mapie Portugalia, w której bezrobocie również wynosi 7,2 proc. W ryzach bezrobocie trzyma też sąsiadująca z Grecją Bułgaria (5,5 proc.) i Rumunia (5,2 proc.). 

"Na pozór dobre wskaźniki mogą nas zwodzić na manowce". Polska gospodarka w 2021 roku

Są już polskie szacunki za luty. Przybywa osób bez pracy

Wyniki za luty, które opublikowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, wylewają jednak kubeł zimnej wody na optymistów. Bezrobocie znów bowiem wzrosło. Wedle szacunków resortu (na pełne dane musimy poczekać) w drugim miesiącu roku wyniosło 6,6 proc. Wynik jest gorszy spodziewanego przez analityków. Przewidywali oni utrzymanie bezrobocia na poziomie 6,5 proc. 

Więcej o: