Wielkanoc w domu, ale już majówka w restauracji? Minister Niedzielski o obostrzeniach

- Jest coś optymistycznego w tym, że być może to będą święta, po których będziemy podejmowali bardziej odważne decyzje luzujące, jeśli będziemy widzieli, że ten szczyt pandemii mamy za sobą - powiedział w czwartek minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Trzecia fala pandemii koronawirusa trwa. Minister zdrowia mówił w rozmowie z wp.pl, że Wielkanoc spędzimy w domu i będzie ona pod względem obostrzeń podobna do zeszłorocznej. Jednocześnie przedstawił perspektywy rozwoju sytuacji pandemicznej w kolejnych miesiącach.

Warto sobie przypomnieć poprzednie święta, które spędzaliśmy w konwencji: zostań w domu. Myślę, że niestety w tym roku będą podobne

- mówił Adam Niedzielski w programie "Tłit" wp.pl.

Majówka w restauracji? Możliwe, jeśli szczyt pandemii będzie za nami

Minister zdrowia dodał, że być może po świętach rządzący będą podejmować odważniejsze decyzje w związku z pandemią.

Ale jest coś optymistycznego w tym, że być może to będą święta, po których będziemy podejmowali bardziej odważne decyzje luzujące, jeśli będziemy widzieli, że ten szczyt pandemii mamy za sobą

- prognozował. Stwierdził, że tolerancja na ryzyko w decyzjach związanych z luzowaniem obostrzeń jest większa, bo część społeczeństwa jest już uodporniona, a osób zaszczepionych wciąż przybywa.

Zobacz wideo "Kolejne pandemie to tylko i wyłącznie kwestia czasu"
Jeżeli będziemy mieli w perspektywie przełomu marca za sobą szczyt pandemii, apogeum trzeciej fali, to myślę, że będziemy mieli ścieżkę luzującą przed sobą

- zauważył Niedzielski. Na pytanie o perspektywy otwarcia branży gastronomicznej odpowiedział, że istnieje możliwość, że w majówkę wolno będzie usiąść w restauracji.

Koronawirus w Polsce 

- Mamy 15 250 nowych zakażeń koronawirusem. Nie żyje 296 osób - informował w czwartek rano minister zdrowia Adam Niedzielski, po raz kolejny uprzedzając oficjalny komunikat resortu zdrowia. Rośnie również liczba osób w szpitalach - 15 992. Na kwarantannie jest ponad 200 tysięcy osób, najwięcej od grudnia 2020 roku. Liczba osób, które wyzdrowiały od początku epidemi to 1 448 619.

Więcej o: