Wielka Brytania. Gdy zobaczył "lewitujący" statek, był oszołomiony. Ale uwiecznił nietypowy miraż u wybrzeży Kornwalii

Jedna z osób spacerujących u wybrzeży Kornwalii uwieczniła na zdjęciu nietypowe zjawisko. "Lewitujący" statek to efekt złudzenia optycznego zwanego mirażem.

Jak podaje bbc.com, zdjęcie zrobił David Morris, spacerując u wybrzeży Kornwalii w okolicach miejscowości Falmouth. Sam autor stwierdził, że po zrobieniu go, był oszołomiony.  Zjawisko to jest uznawane za bardzo rzadkie w tej części świata oraz o tej porze roku.

Zobacz wideo Spaliny ze statków zbierają żniwo. Winna trująca siarka

"Lewitujący" statek u wybrzeży Kornwalii. Meteorolog tłumaczy niecodzienne zjawisko 

Meteorolog David Brain wyjaśnił, że złudzenie wystąpiło na skutek rzadkich warunków atmosferycznych, zwanych inwersją temperatury. Zwykle im wyższe warstwy powietrza, tym ich temperatura niższa. Z inwersją spotykamy się w sytuacji, kiedy zimne powietrze znajduje się blisko morza, a ponad nim jest cieplejsze. Jako, że zimne powietrze jest gęstsze od ciepłego, to ma wyższy współczynniki załamania świata. Miraż górny to zjawisko załamania występujące wielokrotnie w kolejnych warstwach powietrza, powodujące, że światło rozchodzi się po linii krzywej. Jeśli obserwator znajdzie się w miejscu, gdzie dochodzi światło odbite od statku, to na przedłużeniu promieni wpadających do jego oka zobaczy prosty obraz statku na tle nieba.

Wielka Brytania. Premier obiecał, że wszyscy dorośli otrzymają pierwszą dawkę szczepionki do końca lipca Bingo! Wielka Brytania zaszczepiła już 20 mln osób. "Jestem absolutnie zachwycony"

- Miraże mogą tworzyć kilka różnych typów obrazów. Tutaj odległy statek wydaje się unosić wysoko nad swoją rzeczywistą pozycją, ale czasami obiekt będący pod horyzontem może stać się widoczny - powiedział także ekspert.

Tego typu złudzenie jest powszechne w Arktyce. W Wielkiej Brytanii może pojawić się bardzo rzadko w porze zimowej. W Polsce miraże, zwane również fatamorganami, można zobaczyć na Pustyni Błędowskiej oraz na Wyżynie Śląskiej.

Więcej o: