Tak PiS idzie po trzecią kadencję? Media: Kwota wolna od podatku 30 tys. zł, emerytury bez podatku

Znaczący wzrost kwoty wolnej od podatku i zwolnienie z niego emerytur do 2,5 tys. zł. Takie elementy ma zawierać Nowy Ład, rządowy projekt odbudowy kraju po kryzysie. "To kosztowne pomysły za dziesiątki miliardów złotych" - pisze portal OKO.press.
Zobacz wideo Dr Katarzyna Kasia gościnią Porannej rozmowy Gazeta.pl (8.03)

Nowy Ład to kluczowy projekt rządu, nad którym - według nieoficjalnych informacji w tajemnicy nawet przed koalicjantami - od miesięcy pracuje premier Mateusz Morawiecki. OKO.press dotarł do założeń programu. 

PiS wyjmie asa z rękawa? Gigantyczna kwota wolna od podatku i wyższe emerytury

Wedle niepotwierdzonych informacji serwisu w Nowym Ładzie znaleźć się mają trzy punkty, które mogą okazać się politycznym "szach-matem" przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. 

  • Kwota wolna od podatku miałaby wzrosnąć do 30 tys. zł, 
  • emeryci, którzy otrzymują do 2,5 tys. zł, nie płaciliby w ogóle podatku,
  • młodzi mieliby otrzymać coś na wzór "500 Plus".

Ile może kosztować podniesienie kwoty wolnej od podatku? Dziesiątki miliardów złotych

Wzrost kwoty wolnej od podatku byłby skokowy, bo od dekady wartość ta wynosi 3091 zł. Co prawda PiS już wprowadził tu zmianę i teoretycznie kwota wolna od podatku wynosi 8000 zł. Jednak kryteria takiego obliczania podatku są absurdalne - obejmują jedynie osoby z dochodami na poziomie do 667 zł miesięcznie. 

Do czasu ogłoszenia szczegółów trudno oceniać atrakcyjność zmian podatkowych i ich koszt dla budżetu. Kwotę wolną chciał bowiem podnosić Rafał Trzaskowski gdy kandydował na prezydenta. Jego wariant rozwiązania kosztowałby, według obliczeń ekspertów, 27,5 mld zł. Bo zwolnienie z podatku obejmowałoby osoby zarabiające do 30 tys. zł rocznie. Te, które osiągają dochody wyższe, zyskiwałyby mniej. 

Kwota wolna od podatku to postulat ruchu Kukik'15. W tym wypadku koszt dla budżetu wynosiłby - w zależności od szacunków - od 50 do 70 mld zł. 

Emerytury bez podatku? Eksperci szacują koszty

Drugi z pomysłów PiS-u również tani by nie był, dotyczyłby bowiem 65 proc. emerytów - tyle według szacunków GUS otrzymuje co miesiąc do 2,5 tys. zł. 

Postulat nie jest nowy, pojawiał się m.in. w programie wyborczym PSL. Wtedy też eksperci szacowali jego koszty na 16 mld zł rocznie. 

Walka o młodych też może kosztować

Elementem Nowego Ładu ma być też oferta skierowana do młodego elektoratu. PiS ma tu sporo do nadrobienia, bo wyrok Trybunału Konstytucyjnego wyprowadził na ulice tysiące, w tym część nastolatków, którzy do 2023 roku zdobędą uprawnienia wyborcze. 

Według informacji OKO.press Kaczyński i Morawiecki doskonale zdają sobie sprawę, że "nic nie przekonuje bardziej niż więcej pieniędzy w kieszeni". Możliwe więc, że młodzi otrzymają swoje "500 plus". 

Więcej o: