Czym jest kwota wolna od podatku? Nowy Ład PiS ma ją podnieść do 30 tys. złotych

Czym jest kwota wolna od podatku? Wyjaśniamy, kto i jak może skorzystać na jej podniesieniu. PiS chce podnieść wysokość kwoty wolnej od podatku tak, aby wynosiła 30 tys. złotych.

Od kilku tygodni głośno jest o nowym programie PiS, który ma być przygotowywany w tajemnicy nawet przed koalicjantami ze Zjednoczonej Prawicy. Jednym z głównych postulatów ma być podniesienie kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tys. złotych. Projekt ten nie jest jednak nowy, od dawna mówią o nim politycy opozycji, od Lewicy, przez Konfederację, na PO kończąc. Te samą kwotę przedstawił nawet przed rokiem Rafał Trzaskowski, gdy startował w wyborach na prezydenta RP. 

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Co to jest kwota wolna od podatku?

Najprościej rzecz ujmując, jest to kwota dochodu niepodlegająca opodatkowaniu. PiS będąc u władzy, podnosił kwotę wolną od podatku, by w 2018 roku ustalić ją na poziomie 8 tys. złotych. Oznacza to, że osoby, które zarobiły przez cały rok do 8 tys. złotych, nie muszą płacić podatku dochodowego.

Nie są jednak zwolnione ze złożenia zeznania rocznego w skarbówce. Gdy to zrobią, mogą otrzymać zwrot w wysokości do 1360 zł (8 tys. x 17 proc. podatku dochodowego), jeśli ich pracodawca przekazywał zaliczki na rzecz podatku dochodowego. Jeśli jednak rozliczają się ze skarbówką sami, to po złożeniu deklaracji rocznej nie muszą przelewać fiskusowi 17 proc. podatku. Kwota przysługuje jedynie podatnikom rozliczającym się w skali podatkowej, tzn. w stawkach 17 proc. i 32 proc od dochodu, zależnych od przekroczenia progów dochodowych.

Kwota wolna od podatku to jedno z podstawowych narzędzi pomocy najuboższym. W Polsce jednak jej wyjątkowo niski poziom sprawia, że z tego narzędzia w pełnej formie mało kto korzysta. Nasz kraj ma jedną z najniższych kwot wolnych od podatku na świecie. Dla porównania w Anglii jest to 12 tys. euro, a w Brazylii czy RPA w przeliczeniu około 20 tys. złotych rocznie.

Warto też dodać, że w przypadku diet parlamentarnych kwota wolna od podatku to aż 27 tys. zł w roku (2280 zł miesięcznie).

Kwota zmniejszająca podatek

Na wyższej kwocie wolnej od podatku skorzystają jednak wszyscy podatnicy, nie tylko Ci najmniej zarabiający. Kwota wolna od podatku jest bowiem podstawą równania, które pozwala obliczyć kwotę zmniejszającą podatek

Osoby zarabiające powyżej 8 tys. zł, ale nie więcej niż 127 tys. zł rocznie, od podatku mogą odliczyć tę kwotę. O jej wysokość pomniejszana jest należność dla skarbówki. Mówiąc prościej - jeśli zarabiamy mniej niż 127 tys. zł rocznie, dzięki kwocie wolnej od podatku płacimy mniejsze podatki.

Dla osób zarabiających 8001-13 000 zł kwotę zmniejszającą podatek oblicza się odejmując od 1360 zł kwotę obliczoną według wzoru: 834 zł 88 gr × (podstawa obliczenia podatku - 8000 zł) ÷ 5000 zł. 

Dla osób zarabiających 13 001 - 85 528 zł kwota zmniejszająca podatek jest stała i wynosi 525,12 zł. Zarabiający 85 529 - 127 000 zł mogą odliczyć od podatku 525 zł 12 gr pomniejszone o kwotę obliczoną według wzoru: 525 zł 12 gr × (podstawa obliczenia podatku - 85 528 zł) ÷ 41 472 zł. Kwoty zmniejszającej podatek nie mogą odliczyć osoby otrzymujące ponad 127 tys. złotych rocznie. 

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku zwolni z płatności podatku dochodowego głównie osoby, które pracują na części etatu, dorabiają do zasiłków i ledwo wiążą koniec z końcem. Większa kwota wolna od podatku wpłynie jednak też na wysokość kwoty zmniejszającej podatek, toteż propozycje z Nowego Ładu będą miały wpływ na większość społeczeństwa. 

Więcej o: