30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Ile zyskałby Kowalski? Ekonomista: Nawet 400 zł. Ale nie każdy

Według nieoficjalnych informacji PiS może zaproponować znaczące zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Miałaby ona wynieść 30 tys. zł. Z konieczności odprowadzania podatku zwolnieni mieliby też być niektórzy emeryci. Jak te zmiany mogłyby się przełożyć na stan portfeli Polaków? W rozmowie z Gazeta.pl ocenia to dr Sławomir Dudek, ekonomista.
Zobacz wideo Premier o walce z mafiami VAT-owskimi. Czy mija się z prawdą?

Nowy Ład, program, nad którym pracuje premier Mateusz Morawiecki, ma być nowym otwarciem dla PiS. Szczegółów nie znamy, ale OKO.press dotarło do niektórych jego założeń. Najważniejsze propozycje to zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz zwolnienie z konieczności zapłaty daniny większości emerytów. 

Mateusz MorawieckiMorawiecki wychwalał wiertło. Komentarze: Premier wyjęty żywcem z "Misia"

Kwota wolna wzrośnie do 30 tys. zł? Ekonomista liczy, kto i ile może na tym skorzystać

Projekt zmian nie jest oficjalny, nie znamy też jego bardziej szczegółowych założeń. Trudno więc przewidzieć, jak w praktyce wyglądać będzie rządowa propozycja. Dr Sławomir Dudek, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich, a do 2019 r. dyrektor departamentu polityki makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów, w rozmowie z Gazeta.pl przeanalizował jednak możliwe scenariusze. 

- Przede wszystkim należy zaznaczyć, że projekt kwoty wolnej 30 tys. zł rocznie zawiera w sobie "emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł", gdyż owe 30 tys. to dokładnie 2,5 tys. miesięcznie - zaznacza na początku rozmowy. - Zwiększenie kwoty wolnej do 30 tys. daje kwotę zmniejszająca podatek 5,1 tys. zł rocznie, czyli 425 zł miesięcznie. Dla przeciętnego podatnika mamy zysk miesięczny ok. 380 zł. I teraz pytanie, ilu podatników w pełni skorzysta z tych 380 zł, część już dzisiaj ma mniejszy podatek, no i część może być pozbawiona prawa do tej kwoty wolnej - ocenia ekspert. Jego zdaniem, w zależności od przyjętego przez rząd wariantu, na zmianie zyska od kilku milionów do kilkunastu milionów podatników. 

Nie ma bowiem pewności, czy nowa kwota wolna będzie taka sama dla wszystkich, czy dla tych zarabiających dokładnie 30 tys., czy też ze stopniowym zmniejszaniem przy osiąganiu wyższych dochodów. 

Ekspert wyjaśnił również, w jaki sposób dziś przepisy regulują kwestię kwoty wolnej od podatku. - Jest ona zapisana w postaci kwoty zmniejszającej podatek. Dla większości podatników wynosi 525,12 zł rocznie, czyli 44 zł miesięcznie - wyliczył. 

Ile może kosztować zwiększenie kwoty wolnej od podatku? Do 70 mld zł rocznie

Zdaniem dra Dudka diabeł tkwi w szczegółach. W zależności od ostatecznej konstrukcji nowego rozwiązania koszty roczne dla finansów publicznych wyniosą od 30 do 40 mld zł w wariancie minimalnym do nawet 60-70 mld zł przy szerszym zakresie objęcia nową kwotą wolną.

- To jest trwały uszczerbek w finansach publicznych wymagający w regule wydatkowej pokrycia w cięciach w wydatkach lub kompensaty we wzroście lub tworzeniu nowych podatków, danin, opłat. Obawiam się, że znowu pojawią się zakusy do omijania reguły wydatkowej lub jej rozmontowania. Realizacja tego programu bez pokrycia w regule wydatkowej zwiększa deficyt strukturalny o 2-3 pp. PKB. A przypomnę, z jeszcze nie dawno premier chwalił się raportem KE z zielonymi lampkami w zakresie finansów publicznych.

Ile osób skorzystałoby na nowych regulacjach? Miliony. - Przypomnę, że tylko emeryci i renciści (FUS i KRUS) to 6-7 milionów osób ze świadczeniem poniżej 2,5 tys. W przypadku umów o pracę to kolejne kilka milionów. Każdy milion korzystających w pełni z tej kwoty to ponad 5 mld zł rocznie ubytku dochodów. Jednak to zgrubne szacunki - zastrzegł ekspert. 

- Moim zdaniem dzisiaj nas nie stać na tak dużą kwotę wolną. Wolałbym jednak stanowczo to rozwiązanie od wdrożonych dotychczas obietnic socjalnych, które nie poprawiają długookresowego wzrostu gospodarczego - stwierdził. Wyjaśnił też, że zmiany dotyczące kwoty wolnej od podatku mogą wiązać się ze złamaniem reguły wydatkowej, reguł europejskich i zaleceń Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

.Podatek od mediów nie zwiększy nakładów na ochronę zdrowia. 'To taki myk'

Więcej o: