Ile zarabia się w TVP? Jacek Kurski zgarnął już 2,7 mln. Wiemy też, ile dostawał cały zarząd

2,7 mln złotych przez pięć lat pracy w TVP zarobił Jacek Kurski. To przeszło 39 proc. zarobków całego zarządu TVP w tym samym okresie. Dane upublicznił poseł Adam Szłapka.

Polityk Nowoczesnej poseł Adam Szłapka od lat domagał się ujawnienia zarobków prezesów i najważniejszych dziennikarzy z TVP, informuje "Gazeta Wyborcza". Po latach udało mu się w końcu uzyskać informacje, którymi podzielił się m.in. w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo TVP Info do likwidacji? "To nie jest rozwiązanie"

Ile zarabia zarząd TVP?

W zeszłym tygodniu Adam Szłapka podał roczne wynagrodzenie zarządu TVP. Przez pierwsze cztery lata sprawowania urzędu prezesa publicznej telewizji przez Jacka Kurskiego zarobki rokrocznie rosły. Dopiero w 2020 roku spadły i to od razu o ponad pół miliona, do poziomu niemal 1,4 mln złotych. Kwota ta rozłożyła się pomiędzy pięciu członków zarządu, podobnie jak w 2019 roku, gdy wynagrodzenie tej grupy wyniosło 1,9 mln złotych.

Trzy poprzednie lata w zarządzie zasiadały jednak tylko dwie osoby - Jacek Kurski i Maciej Stanecki. W tym czasie dzielili oni między sobą 980 tys. zł w 2016 roku, ponad 1 mln zł w 2017 roku i przeszło 1,5 mln w 2018 roku. 

Budynek TVP w WarszawieTVP uruchamia nowy kanał. "Formaty, dla których nie było miejsca na głównej antenie"

Ile Jacek Kurski zarabia w TVP?

Pod koniec lutego Szłapka ujawnił także, ile zarabia Kurski. TVP w odpowiedzi na to pytanie podało kwoty w formie wielokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jak wyliczył na tej podstawie Szłapka, Jacek Kurski zarobił w TVP:

  • 304 tys. 78,92 zł w 2016 r., 
  • 545 tys. 892,60 zł w 2017 r.,
  • 811 tys. 704,72 zł w 2018 r.,
  • 758 tys. 859,36 zł w 2019 r.,
  • 290 tys. 121 zł w 2020 r.,

Łącznie ponad 2,7 mln złotych. To daje 39 proc. całości zarobków zarządu TVP przez ostatnie pięć lat. W swoim pierwszym roku Kurski dostał mniej od Macieja Staneckiego, ale w dwóch następnych latach kwota była dzielona między nimi mniej więcej równo, ze względnie niewielką korzyścią na rzecz prezesa TVP. W pierwszym roku po zwiększeniu liczebności zarządu do pięciu osób Kurski zgarnął aż 39 proc. całej wypłaty zarządu. W poprzednim roku jego pensja wyniosła jednak już tylko 20 proc. wynagrodzenia  pięcioosobowego zarządu, można wiec zakładać, że kwota rozłożyła się równomiernie na wszystkich jego członków.

Budynek TVP w WarszawieOgromne wydatki państwowych spółek na reklamy. Beneficjantem m.in. TVP

Więcej o: