Tunel w Świnoujściu niepokoi niemieckie kurorty. Boją się odpływu turystów

W Świnoujściu rozpoczęła się budowa tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin. Inwestycja poprawi komunikację, z czego skorzystają mieszkańcy, ale może być również szansą dla polskiej turystyki. Niemieckie kurorty są zaniepokojone, że zakończenie budowy powoduje odpływ turystów do Polski.

Tunel budowany w Świnoujściu będzie przebiegać pod dnem Świny i połączy miasto z wyspą Uznam. Łączna długość inwestycji będzie wynosić 3,4 km, a sam tunel będzie miał długość 1,48 km. Dzięki niemu Świnoujście zostanie na stałe połączone z resztą Polski. Obecnie komunikacja pomiędzy wyspami zapewniana jest poprzez przeprawy promowe, które mają ograniczoną przepustowość oraz są silnie zależne od warunków pogodowych.  

Zobacz wideo Morawiecki: To potężne wiertło będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi

Tunel pod Świną może spowodować odpływ turystów. Niemcy zaniepokojeni 

Według ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Świnoujście od lat czekali na stałe połączenie drogowe pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Ukończenie inwestycji ma oznaczać nie tylko ułatwienie komunikacji dla mieszkańców Świnoujścia, ale również wzmożony ruch turystyczny z Niemiec do polskich kurortów nadmorskich.  

Możliwy odpływ turystów do Polski niepokoi niemieckie kurorty. Jak podaje portal moin.de, ukończenie tunelu pod Świną to potencjalna strata dla niektórych niemieckich miejscowości. Polskie kurorty mogą być bardziej atrakcyjne dla turystów ze względu na niższe ceny zakwaterowania oraz wyżywienia. Według portalu, niemieccy turyści będą coraz częściej wybierali takiej miejscowości jak Kołobrzeg i Międzyzdroje, zamiast krajowych kurortów. 

- Niestety, stosunki dyplomatyczne między Meklemburgią-Pomorzem Przednim a sąsiednim województwem zachodniopomorskim nie były ostatnio tak intensywne, jak kilka lat temu pod rządami Erwina Selleringa. Dlatego być może brakuje wymiany i zrozumienia dla drugiej strony, co widać teraz w komunikacji" - powiedział portalowi Mariusz Loka,  koordynator ds. stosunków polsko-niemieckich w Heringsdorfie.

Budowa tunelu pod Świną "wzmacnia nasze szanse rozwoju"

Budowa tunelu pod Świną została zainaugurowana w piątek 5 marca przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Morawiecki podkreślił, że inwestycja to realizacja polskich interesów i racji stanu. Szef rządu przypomniał, że budowa tunelu łączącego obie wyspy była planowana od kilkudziesięciu lat, a zakończenie inwestycji przewidywane jest na jesień przyszłego roku. 

- Wzmocnienie Wybrzeża było marzeniem II RP, my kontynuujemy tamto dzieło. Naszym marzeniem jest również silne Wybrzeże, które jest nie tylko oknem na świat, ale które integruje Polskę ze światem i wzmacnia nasze szanse rozwoju - powiedział Morawiecki.  

- Teraz już wiemy na pewno, że ten tunel powstanie, że ten tunel powstanie i Pomorze Zachodnie, a co za tym idzie Rzeczpospolita Polska, będzie połączona, będzie już pod każdym względem jednym państwem, jedną ziemią, jedną naszą wspólną ojczyzną - dodał Kaczyński. 

Więcej o: