Rekordowe ceny mieszkań w Warszawie i Krakowie. Ale w innych miastach taniej

Ceny mieszkań w Warszawie i Krakowie są rekordowo wysokie. W lutym w stolicy trzeba było zapłacić blisko 11 000 zł za mkw. W innych miastach jest jednak taniej.

Pomimo pandemii koronawirusa od wielu miesięcy ceny mieszkań sukcesywnie rosną. Z danych przedstawionych przez ekspertów w portalu RynekPierwotny.pl, luty okazał się miesiącem zmian w tym zakresie. 

Zobacz wideo "Patodeweloperka" w Polsce. "Każdy poszukuje oszczędności"

Rekordowe ceny mieszkań w Warszawie i Krakowie 

Mocno w górę poszybowały ceny mieszkań w Warszawie. W lutym średnia cena w ofertach deweloperów wynosiła 10 762 zł za mkw, co jest nowym rekordem. Według Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, może to być symptomem początku fali wzrostów na rynku mieszkaniowym w całym kraju. 

W lutym, po raz pierwszy w historii ceny mieszkań w Krakowie przekroczyły granicę 10 000 zł. W ciągu sześciu miesięcy ceny lokali w Krakowie wzrosły o ponad 400 zł, do poziomu 10 128 zł za mkw. Z największych miast w Polsce w górę poszły także ceny mieszkań w Łodzi. Obecnie wynoszą tam 6 833 zł za mkw.

Ceny mieszkań. W jakich miastach jest taniej? 

Luty był miesiącem nie tylko wzrostów na rynku mieszkaniowym. W kilku największych miastach w Polsce ceny mieszkań spadły. 

Najbardziej zauważalne jest to w Gdańsku, gdzie w ciągu pół roku średnia spadła z ponad 9,5 tys. zł do 8 982 zł za mkw. Mieszkania we Wrocławiu są obecnie niewiele tańsze. Ich cena to 8 828 zł za mkw, czyli spadek o około 200 zł na przestrzeni pół roku. Nieznacznie taniej jest również w Poznaniu, gdzie trzeba zapłacić około 7 650 zł za mkw. 

- Zgodnie z przyjętą w ostatnich czasach regułą, za zmianami cen w poszczególnych lokalizacjach zazwyczaj stoją konkretne, często pojedyncze, nowo wprowadzone inwestycje - wyjaśnia Jarosław Jędrzyński.

Więcej o: