Elon Musk już nie najbogatszy. Tesla pikuje. W miesiąc straciła 300 mld dolarów

Elon Musk przestał być najbogatszym człowiekiem na świecie na skutek potężnych spadków wartości Tesli. W ciągu miesiąca wartość akcji spółki spadła o 33 proc., a jej kapitalizacja o 300 mld dol.

W ostatnich miesiącach akcje Tesli szły bardzo mocno w górę. Pod koniec stycznia ich wycena przekroczyła 850 dol., co uczyniło Elona Muska najbogatszym człowiekiem na świecie. Ostatnie tygodnie przyniosły jednak gwałtowne odwrócenie pozytywnego trendu. Wycena Tesli pikuje, a majątek Elona Muska uszczuplił się o kilkadziesiąt miliardów dolarów. 

Zobacz wideo Falcon Heavy. Kolejny sukces rakiety Elona Muska

Tesla traci na wartości. Kapitalizacja spadła o 300 mld dol. 

Obecnie akcje Tesli kosztują 563 dol, co oznacza, że w ciągu jednego miesiąca ich wartość spadła o 33 proc. Tylko w poniedziałek 8 marca wartość akcji spadła o 6 proc. Kapitalizacja Tesli zmalała o 300 mld dol. i wynosi aktualnie 540 mld dol. W rankingu spółek motoryzacyjnych spółka Elona Muska wciąż ma sporą przewagę nad Toyotą (207 mld dol.) oraz Volkswagenem (129 mld dol.). 

Tesla notuje spore spadki wycenyTesla notuje spore spadki wyceny stooq.pl

Tesla w dół zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Ostrzegali przed bańką 

Ostatnie spadki Tesli są wynikiem... m.in. wcześniejszych wzrostów. Wielu inwestorów ostrzegało przed tym, że wycena spółki to bańka, która w pewnym momencie musi pęknąć. "Cieszcie się wzrostami Tesli, dopóki one są" - pisał na Twitterze Michael Burry. Inny inwestor Jim Chanos zwracał uwagę, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy Tesla, będąca producentem aut, nie zaczęła zarabiać na produkcji i sprzedaży swoich samochodów. Zysk wynikał z księgowania sum pozyskanych na poczet przyszłej sprzedaży.

Spadki akcji Tesli powiązane są z ogólnymi negatywnymi trendami amerykańskich indeksów giełdowych. Indeks Nasdaq spadł o ponad 10,5 proc. w ciągu ostatnich trzech tygodni. Dodatkowym obciążeniem dla Tesli i innych spółek samochodowych jest niedobór chipów komputerowych, z których one korzystają. Spowodował on poważne opóźnienia w działalności produkcyjnej i zmusił wiele firm do zmniejszenia produkcji - podaje agencja Reutera. 

Elon Musk stracił od piątku 50 mld dol. Nie jest już najbogatszy na świecie 

Konsekwencją spadków wartości Tesli jest także uszczuplenie majątku Elona Muska. Według indeksu Bloomberga jest on wyceniany na 149 mld dol. Od ubiegłego tygodnia stracił blisko 50 mld dol. oraz miano najbogatszego człowieka na Ziemi. Po kilkutygodniowej nieobecności na pierwsze miejsce powrócił Jeff Bezos. Założyciel Amazona posiada aktualnie 174 mld dol. 

Więcej o: