Sputnik będzie produkowany w UE. Twórcy rosyjskiej szczepionki mają umowę. "Historyczne wydarzenie"

Włosko-Rosyjska Izba Handlowa poinformowała we wtorek o zawarciu porozumienia między Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich (RFPI) a szwajcarską firmą farmaceutyczną Adienne w sprawie produkcji szczepionki Sputnik V we Włoszech.
Zobacz wideo PiS kupi głosy Polaków Nowym Ładem? Budka: To nie jest coś, co rząd daje

Izba handlowa podała w komunikacie, że "po raz pierwszy podpisano porozumienie w sprawie produkcji szczepionki Sputnik V w Europie" i że szczepionka będzie produkowana we Włoszech.

"Decyzja ta pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy i na całkowitą kontrolę nad procesem (produkcji)" - głosi komunikat. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na czerwiec. Do końca roku wyprodukowanych ma zostać 10 mln dawek preparatu.

Słowacja odebrała pierwszą dostawę rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V. Przyleciała wojskowym samolotem. Słowacja ma już szczepionkę z Rosji. Na lotnisku "witał" ją premier

Szczepionka Sputnik produkowana w UE. "Historyczne wydarzenie"

Szef Włosko-Rosyjskiej Izby Handlowej Vincenzo Trani oświadczył, że porozumienie jest "pierwszym tego rodzaju zawartym z partnerem z Europy i można nazwać je historycznym wydarzeniem". Jest ono również "dowodem na dobry stan relacji dwustronnych między naszymi krajami" - oświadczył Trani, cytowany przez rosyjskie agencje informacyjne.

Rosyjskie agencje podały, że propozycję wspólnej produkcji Sputnika V wcześniej złożyła włoska firma Adienne Srl, która należy do szwajcarskiego holdingu farmaceutycznego. Włosko-Rosyjska Izba Handlowa pośredniczyła w negocjacjach z przedstawicielami władz Rosji.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" podała we wtorek, że Sputnik V został do tej pory zatwierdzony do użycia w 46 krajach.

Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński Tak PiS idzie po trzecią kadencję? Kwota wolna od podatku 30 tys. zł

Więcej o: