Ministerstwo Finansów udostępniło informacje dot. podatku cukrowego portalowi wiadomoscihandlowe.pl. To wstępne dane za styczeń według stanu na 4 marca 2021 r. Wynika z nich, że wpływy z nowej daniny za pierwszy miesiąc jej obowiązywania wyniosły 75,96 mln zł. Termin wnoszenia opłaty od słodkich napojów i podobnych produktów za styczeń bieżącego roku upłynął 25 lutego.
Jak podają Wiadomości Handlowe, dane te mogą jeszcze ulec zmianie, jeśli jakieś firmy wciąż nie wywiązały się z ustawowego obowiązku i nie zapłaciły daniny
Z przekazanych przez Ministerstwo Finansów danych wynika, że w terminie (czyli do 25 lutego) opłatę cukrową wniosło 469 podmiotów, a po upływie obowiązującego terminu (aczkolwiek do 4 marca) zrobiło to jeszcze 74 innych płatników.
Według stanu na 28 lutego, deklarację CUK-1 (dla podmiotów objętych podatkiem cukrowym - red.) prawidłowo wypełniło i złożyło natomiast "zaledwie" 158 podmiotów. Termin na złożenie takiej deklaracji także upływał 25 lutego.
Zestawienie, cytowane przez Wiadomości Handlowe, wymienia kilka popularnych gazowanych napojów słodzonych - w tym energetyków. Jak zmieniły się średnie ceny poniższych, przykładowych produktów?
Podatek cukrowy obliczany jest na podstawie dwóch składowych. Część stała to 50 gr za każdy litr słodkiego napoju, z kolei część zmienna to 5 groszy za każdy dodatkowy gram cukru, przy przekroczeniu 5 gramów na 100 ml napoju. Dodatkowo 10 groszy za zawartość kofeiny, tauryny bądź guarany - mowa o napojach energetycznych. Maksymalna opłata to 1 złoty 20 groszy za litr.
Z opłat zwolnione są napoje bez dodatku cukru, na przykład 100-procentowe soki owocowe, a także produkty zarejestrowane jako wyroby medyczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, czy żywność dla niemowląt.