Nowy Ład. Rząd ma myśleć na podniesieniem składki zdrowotnej. Jak to wpłynie na pensje pracowników?

Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń money.pl, rząd pracuje nad większą kwotą wolną od podatku, a z drugiej strony rozważa podniesienie składki zdrowotnej. Gdyby do tego doszło, osoby zarabiające pensję minimalną oddawałyby od 24 do 72 złotych miesięcznie, zaś średnią pensję - od 65 do 195 złotych.

W ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki bardzo często używa hasła "Nowy Ład". Ma ono oznaczać nowe otwarcie, wzmocnić jego pozycję, a także całkowicie przebudować system podatkowy i system składek. Szczegóły jednak nie są jak dotąd znane. Jak informuje money.pl, według nieoficjalnych doniesień na stole są propozycje dotyczące podniesienia kwoty wolnej od podatku, nawet do 30 tysięcy złotych. To jednak nie wszystko.

Majątek Łukaszenki wart miliardy?Majątek Aleksandra Łukaszenki wart miliardy? Prezydent Białorusi ironizuje

Ponad 700 zł na składkę w przypadku zarabiających 10 tys. zł brutto

Jednocześnie rząd myśli nad podniesieniem składki zdrowotnej, o czym piszą "Dziennik Gazeta Prawna" i "Gazeta Wyborcza". Nie jest to nowy pomysł, ponieważ już raz próbowano przekonać Jarosława Kaczyńskiego do podwyżki. Wówczas starał się o to prof. Zbigniew Religa, a obecnie próbuje to zrobić premier.

Money.pl podaje, że propozycje dotyczące zmian w systemie oskładkowania, a co za tym idzie podniesieniu wpływów do budżetu stoją po stronie Ministerstwa Finansów. Resort zdrowia nie wnosił tych propozycji, choć do końca obecnego tygodnia ma dojść do spotkania obu resortów. Jednym z tematów niewątpliwie będzie kwestia finansowania służby zdrowia.

Wzrost składki zdrowotnej w praktyce oznacza mniejszą pensję dla pracowników na umowie o pracę i umowie zlecenie, a także większe składki dla przedsiębiorców. Obecnie składka zdrowotna wynosi 9 proc. wynagrodzenia. Dla przykładu osoba zarabiająca 3 tys. zł brutto oddaje na NFZ 232 zł, a na rękę otrzymuje 2,2 tys. zł. Osoby z pensją na poziomie 5 tys. zł oddają co miesiąc na NFZ 313 zł, natomiast na poziomie 10 tys. zł - 712 zł. To, ile będą wynosić składki po ewentualnych zmianach zależeć będzie od nowej stawki i tego, czy jedna stawka będzie obowiązywać wszystkich.

Zobacz wideo Dlaczego zwolnienia z ZUS nie obejmą dużych firm?

Kalkulacja kosztów dla pracowników

Przygotowana przez money.pl kalkulacja dotyczy podniesienia składki z 9 proc. do 10, 11 i 12 proc. Takie progi ustanowiono z uwagi na fakt, iż w większości krajów Unii Europejskiej składka zdrowotna oscyluje właśnie w tych granicach. Zgodnie z wyliczeniami, obecnie pracownicy z pensją minimalną na poziomie 2,8 tys. zł otrzymują na rękę 2 061 zł. Podniesienie stawek skutkowałoby większym wydatkiem w skali miesiąca odpowiednio o 24, 48 lub 72 zł.

Pracownicy zarabiający 5 tys. zł mają dziś na rękę 3,6 tys. zł. Podniesienie składki o 1 punkt procentowy skutkowałoby kwotą 43 zł, o 2 punkty procentowe - 86 zł, zaś o 3 punkty procentowe - 129 zł. W skali roku jest to kwota 1,5 tys. zł.

CBA zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego wójta gminy PszczewDwa miliony zł kary dla b. wójta. CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury

Jeśli natomiast chodzi o osoby zarabiające obecnie 7,5 tys. zł na umowie o pracę, na rękę otrzymują one 5,3 tys. zł. Podniesienie składki do 10 proc. to 65 zł mniej do wydania, natomiast do 12 proc. nawet o 195 zł mniej. Roczny koszt wynosi w tym przypadku 2,3 tys. zł.