Polacy nie chcą szczepionek z Chin i Rosji. Są za produkcją własnego preparatu [SONDAŻ]

73 proc. badanych chce, aby Polska rozpoczęła produkcję szczepionek przeciwko COVID-19, a niemal 61 proc. nie zgadza się na sprowadzanie preparatów z Chin i Rosji - wynika z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

Do tej pory w Polsce wykonano 4 024 036 szczepień przeciwko COVID-19. Dwie dawki preparatu przyjęło 1 436 634 osób (dane na 10 marca, godz. 8:00). Rządzący zapewniają, że Polska może szczepić miesięcznie dużo więcej osób, jednak problemem są ograniczenia w dostawach, m.in. w zeszły czwartek dostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca została odwołana przez producenta. Mateusz Morawiecki apeluje do Europejskiej Agencji Leków o jak najszybsze zatwierdzenie szczepionki Johnson&Johnson. Pojawiają się także głosy, że rząd rozważa zakup chińskiego preparatu.

Polacy chcą, aby Polska rozpoczęła produkcję szczepionek

Jak wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej", 73 proc. respondentów chce, aby Polska inwestowała we własny przemysł farmaceutyczny i rozpoczęła produkcję szczepionek. Przeciwnych jest 10 proc. badanych, a 16 proc. nie ma zdania na ten temat.

Nieco inny pogląd mają Polacy na temat sprowadzeniem szczepionek z Chin i Rosji. Przeciwnych jest prawie 61 proc. badanych, w tym 31,3 proc. "zdecydowanie" nie akceptuje takiego rozwiązania. Pomysł ten popiera 22,6 proc. ankietowanych, a 16,5 proc. nie ma zdania.

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" został przeprowadzony w dniach 5-6 marca 2021 roku na grupie 1100 respondentów.

Zobacz wideo Czas między przyjęciem dwóch dawek szczepionki ma zostać wydłużony według zaleceń rady medycznej
Więcej o: