Polska znów zamknięta na Wielkanoc? Media: Możliwe nowe ograniczenia dla handlu i nieczynne galerie

Wielkanoc może upłynąć w Polsce pod znakiem zwiększonych obostrzeń. Wedle niepotwierdzonych jeszcze informacji rząd ma rozważać wprowadzenie nowych restrykcji, które uderzą przede wszystkim w handel.
Zobacz wideo Szymon Hołownia gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (10.03)

Trzecia fala epidemii COVID-19 może skłonić rządzących do zaostrzenia restrykcji. RMF FM ustalił, że rządowi eksperci ds. medycznych postulują, by przed świętami wielkanocnymi wprowadzić nowe ograniczenia dotyczące handlu. 

Szpital. Zdj. ilustracyjne Szpitale mają ograniczać zabiegi. Lekarz: To nie do wybaczenia

Wielkanoc. Restrykcje znów możliwe. Dwa warianty zmian

Z informacji, do których dotarła stacja, wynika, że rząd może zdecydować się na ponowne zamknięcie galerii handlowych w całym kraju. Dziś nie mogą one funkcjonować jedynie w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie przed tygodniem zwiększono poziom obostrzeń. 

Inny wariant, który ma być brany pod uwagę, to ograniczenia w super i hipermarketach. Limity dotyczące tego typu placówek mają być bardziej restrykcyjne. Jednocześnie mogłyby pracować dłużej, by uniknąć przedświątecznego tłoku. 

Trzecia fala COVID-19. Środa jednym z najczarniejszych dni pandemii

Ministerstwo Zdrowia w środę opublikowało kolejne dane dotyczące epidemii koronawirusa. Chorobę potwierdzono u kolejnych 17 260 osób. Wzrost względem minionego tygodnia wynosi 1 562 przypadków. Alarmujące są też dane dotyczące śmiertelności. "Z powodu COVID-19 zmarło 89 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 309 osób" - przekazał resort zdrowia.

Na rosnącą liczbę zachorowań zareagował Narodowy Fundusz Zdrowia, który z polecenia Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, zalecił szpitalom ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. 

Monika Kowalska z Porozumienia Zielonogórskiego w rozmowie z Gazeta.pl wyjaśniła, że stanowisko NFZ w praktyce może oznaczać, iż dostęp do usług zmieni się w zależności od sytuacji w danej jednostce czy regionie. - Przed planowaną wizytą w szpitalu warto potwierdzić termin zabiegu - radzi ekspertka PZ. 

Epidemia koronawirusa. Szczepienia przeciw COVID-19. Polacy nie chcą szczepionek z Chin i Rosji. Są za produkcją własnego preparatu

Więcej o: