Ta ulga podatkowa to hit. Polacy średnio oszczędzają dzięki niej ponad 14 tys. zł na głowę

Ulga termomodernizacyjna, bo o niej mowa, pozwala odliczyć od dochodu do 53 tys. zł. W 2019 r. Polacy w sumie odliczyli w jej ramach prawie 3 mld złotych.

Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", w 2019 r. z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało 196 tys. osób, które odliczyły łącznie 2,8 mld zł (średnio 14,4 tys. zł na osobę). Ulga, z której podatnicy skorzystali po raz pierwszy w zeznaniu za 2019 r., pozwala odliczyć od dochodu do 53 tys. zł wydatków na inwestycje ekologiczne, np. docieplenie domu, nowy piec czy panele fotowoltaiczne.

Zobacz wideo Czy nowy podatek od reklam wejdzie w życie?

- Chociaż korzystających z ulgi w pierwszym roku jej obowiązywania nie jest może imponująco dużo, to ulga daje duże oszczędności. Należy oczekiwać, że w kolejnych latach jej popularność będzie rosła - komentował w rozmowie z "RP" Grzegorz Grochowina, Deputy Director w KPMG w Polsce.

PIT 2020. Ulga termomodernizacyjna. Ponad 100 tys. zł dla małżeństwa. Jak skorzystać?PIT 2020. Ulga termomodernizacyjna. Ponad 100 tys. zł dla małżeństwa. Jak skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna. Jak z niej skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom domów mieszkalnych jednorodzinnych, którzy ponieśli wydatki na remont związany z termomodernizacją nieruchomości. Ulgą objęte są budynki wolnostojące lub bliźniaki, które zostały już wybudowane. Aby z niej skorzystać, wraz z zeznaniem podatkowym należy złożyć formularz PIT/O.

Przy składaniu formularza należy pamiętać, że wydatki muszą dotyczyć inwestycji termomodernizacyjnej, która będzie trwać maksymalnie przez trzy lata od roku, w którym zostanie ona objęta ulgą. Dodatkowo każdy wydatek musi być potwierdzony fakturą. Do ulgi nie zaliczają się inwestycje finansowane wcześniej przez instytucje państwowe. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł dla wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. W przypadku małżonków każdemu z nich przysługuje odrębnie odliczenie w wysokości 53 000 zł.

Ulga termomodernizacyjna. Jakie wydatki można odpisać? Znamy wykaz 

W rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku znalazł się wykaz wydatków, które można odpisać w ramach ulgi. Podzielono je na dwie grupy:

  • materiały budowlane oraz urządzenia (m.in.: kotły gazowe, zbiorniki, węzły cieplne, pompy ciepła czy materiały niezbędne do docieplenia fundamentów),
  • usługi. (m.in.: wykonanie analizy termograficznej budynku, wymiana lub montaż pomp ciepła, kotłów czy demontaż starych źródeł ciepła). 
Więcej o: