Trzynasta emerytura będzie niższa niż emerytura minimalna. Wyjaśniamy powód

Trzynasta emerytura trafi na konta emerytów w kwietniu bieżącego roku. Trzynastki nie będą jednak wynosić tyle samo, co emerytura minimalna. Wyjaśniamy, dlaczego trzynasta emerytura będzie niższa.

Trzynasta emerytura to dodatkowe, jednorazowe świadczenie wypłacane od 2019 roku. Wtedy trzynastka wynosząca 1100 zł brutto została wypłacona 9 mln emerytom. W ubiegłym roku emeryci i renciści dostali 1200 zł brutto, czyli 981 zł netto. Zgodnie z założeniem trzynasta emerytura ma być równoważna emeryturze minimalnej. Jej wysokość brutto jest taka sama, ale na konta emerytów trafi mniej. 

Zobacz wideo Nord Stream 2: Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze?

Trzynasta emerytura nie wynosi tyle samo, co minimalna emerytura. Dlaczego? 

Od 1 marca 2021 roku najniższa emerytura wynosić będzie 1250,88 zł brutto. Od tej kwoty należy odliczyć 17-procentową zaliczkę na podatek PIT oraz składkę zdrowotną. Emeryci mogą jednak skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek, która wynosi 43,76 zł. W praktyce emeryci dostaną 1066,30 zł netto.

W przypadku trzynastej emerytury odliczenia są podobne, jednak nie można w nich uwzględnić kwoty pomniejszającej podatek, gdyż ZUS ustala ją rocznie i są one równe dla każdego z dwunastu miesięcy roku. W związku z tym w kwietniu na konto trafi 1022,3 zł. Kwota zmniejszenia nie będzie również ustalana w przypadku czternastej emerytury. 

Trzynastki. Kiedy trafią na konta emerytów? 

Trzynaste emerytury trafią do emerytów w tych samych terminach, w których otrzymują normalne świadczenia. Będzie to 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dzień kwietnia. Jako, że święta wielkanocne wypadają w tym roku 4 i 5 kwietnia, to cześć emerytów powinna dostać dodatek jeszcze przed świątecznym weekendem. Na koncie powinna pojawić się kwietniowa emerytura powiększona o trzynastkę. 

Więcej o: