Niemcy: Chcemy w czerwcu wykonywać 10 milionów szczepień tygodniowo

- Spodziewamy się podawać w czerwcu do 10 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi tygodniowo - powiedział rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert.

Poszczególne kraje Unii Europejskiej zwiększają możliwości dotyczące liczby wykonywanych szczepionek. Jak podaje Agencja Reutera, Niemcy chcą, aby w czerwcu można było wykonywać 10 mln szczepień tygodniowo.

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Niemcy chcą wykonywać 10 mln szczepień tygodniowo. Możliwe dopiero w czerwcu

- Dyskutowana czasami liczba 10 mln dawek tygodniowo z pewnością nie jest czymś, co osiągniemy w kwietniu, ale raczej w czerwcu - zaznaczył Seibert. Rzecznik rządu przedstawił także plan dotyczący szczepień - W pierwszym kwartale otrzymamy spodziewane i uzgodnione dostawy, nawet nieco więcej. Dostawy w drugim kwartale będą stopniowo rosły, ale ważne, by mieć w stosunku do nich realistyczne oczekiwania  - wyjaśnił. 

Niemcy przedłużają lockdown do 28 marcaNiemcy luzują lockdown. "To jest dla nas dobry dzień"

Niemcy. Tylko 6,8 proc. populacji zaszczepione 

Od kwietnia w Niemczech ma zwiększyć się liczba osób, które otrzymają szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Ma to się stać w momencie, kiedy zaczną podawać ją lekarze rodzinny. Minister zdrowia Jens Spahn powiedział, że pomysł, aby 25 proc. populacji mogło dostać szczepionkę w ciągu zaledwie miesiąca, jest nierealistyczny, gdyż liczba szczepień nie wzrośnie od razu do 20 milionów miesięcznie.  

Szef stowarzyszenia lekarzy KBV Andreas Gassen stwierdził, że w gabinetach lekarskich można szczepić ok. 5 mln osób tygodniowo. - Po prostu pozwólcie nam wykonywać szczepienia, zapewnijcie, by szczepionki były dla nas dostępne w aptekach, i nie zabijajcie nas biurokracją - zaapelował.

Obecnie jedynie 6,4 proc. z 83 milionów mieszkańców Niemiec otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. 

Więcej o: