Ulga podatkowa liczona potrójnie. Skorzystać z niej mogą przedsiębiorcy, którzy walczyli z pandemią

Przedsiębiorca, który wsparł walkę z pandemią, może liczyć na potrójną ulgę podatkową - tak wynika z interpretacji Urzędu Skarbowego. W związku z tym darowizny mogą być opłacalne, jak nigdy wcześniej.

Termin składania zeznań podatkowych za 2020 rok rozpoczął się 15 lutego br. Będzie je można złożyć do 30 kwietnia. Podobnie jak w ubiegłych latach, podatnicy będą mogli skorzystać z puli ulg podatkowych. Najpopularniejsze z nich to ulga na internet czy ulga na dziecko, ale w tym roku najkorzystniejszą może być ulga od darowizny.

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Ulga od darowizny korzystna jak nigdy. Powodem koronawirus 

Zgodnie z przepisami zawartymi w tarczy antykryzysowej, wszystkie darowizny dla szpitali, przychodni wykonane w 2020 roku zostaną odliczone w zeznaniu podatkowych. Celem tego typu zapisów było zachęcenie ludzi do wpłacania pieniędzy na instytucje kluczowe w obliczu pandemii koronawirusa. Stawki kształtują się następująco:

  • do 30 kwietnia 2020 roku oraz od 1 października do 31 grudnia 2020 roku - odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200 proc. wartości darowizny,
  • od 1 do 31 maja 2020 roku - 150 proc. wartości darowizny
  • od 1 czerwca do 30 września 2020 roku - kwota odpowiadająca wartości darowizny. 

Potrójna ulga podatkowa. O co w niej chodzi? 

Jak podaje "Rzeczpospolita", przepisy te mogą być jeszcze korzystniejsze. Dziennik przytacza interpretację urzędu skarbowego ws. jednego z przedsiębiorców. Na początku epidemii kupił on w Chinach maseczki, które przekazał jednemu ze szpitalu. W związku tym pojawiła się kwestia, czy może zaliczyć to jako koszty, a zarazem uznać to jako darowiznę. Skarbówka potwierdziła takie prawo przedsiębiorcy. To oznacza więc, że zyska on trzykrotnie.

 - Załóżmy, że przedsiębiorca płacący 19-proc. liniowy PIT przekazał w grudniu 2020 r. koce dla pensjonariuszy domu opieki społecznej. Kupił je za 1 tys. zł. Wydatek zaliczył do kosztów, dzięki temu zmniejszył swój podatek o 190 zł. A 200 proc. wartości darowizny, czyli 2 tys. zł, odliczy od dochodu w zeznaniu rocznym. Obniży to jego PIT o 380 zł. Łączna korzyść podatkowa wyniesie więc 570 zł. Może być jeszcze większa, jeśli wartość rynkowa przyjęta na potrzeby umowy darowizny jest wyższa niż cena zakupu - tłumaczy, cytowany przez "RP" Wojciech Jasiński.

Więcej o: