Ulga podatkowa liczona potrójnie. Skorzystać z niej mogą przedsiębiorcy, którzy walczyli z pandemią

Przedsiębiorca, który wsparł walkę z pandemią, może liczyć na potrójną ulgę podatkową - tak wynika z interpretacji Urzędu Skarbowego. W związku z tym darowizny mogą być opłacalne, jak nigdy wcześniej.

Termin składania zeznań podatkowych za 2020 rok rozpoczął się 15 lutego br. Będzie je można złożyć do 30 kwietnia. Podobnie jak w ubiegłych latach, podatnicy będą mogli skorzystać z puli ulg podatkowych. Najpopularniejsze z nich to ulga na internet czy ulga na dziecko, ale w tym roku najkorzystniejszą może być ulga od darowizny.

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Ulga od darowizny korzystna jak nigdy. Powodem koronawirus 

Zgodnie z przepisami zawartymi w tarczy antykryzysowej, wszystkie darowizny dla szpitali, przychodni wykonane w 2020 roku zostaną odliczone w zeznaniu podatkowych. Celem tego typu zapisów było zachęcenie ludzi do wpłacania pieniędzy na instytucje kluczowe w obliczu pandemii koronawirusa. Stawki kształtują się następująco:

  • do 30 kwietnia 2020 roku oraz od 1 października do 31 grudnia 2020 roku - odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200 proc. wartości darowizny,
  • od 1 do 31 maja 2020 roku - 150 proc. wartości darowizny
  • od 1 czerwca do 30 września 2020 roku - kwota odpowiadająca wartości darowizny. 

Rozliczenie podatkówOd 15 lutego można rozliczyć PIT 2021. Jak skorzystać z ulgi na internet?

Potrójna ulga podatkowa. O co w niej chodzi? 

Jak podaje "Rzeczpospolita", przepisy te mogą być jeszcze korzystniejsze. Dziennik przytacza interpretację urzędu skarbowego ws. jednego z przedsiębiorców. Na początku epidemii kupił on w Chinach maseczki, które przekazał jednemu ze szpitalu. W związku tym pojawiła się kwestia, czy może zaliczyć to jako koszty, a zarazem uznać to jako darowiznę. Skarbówka potwierdziła takie prawo przedsiębiorcy. To oznacza więc, że zyska on trzykrotnie.

Ta ulga podatkowa to hit. Polacy średnio oszczędzają dzięki niej ponad 14 tys. zł na głowęTa ulga podatkowa to hit. Polacy średnio oszczędzają dzięki niej ponad 14 tys. zł na głowę

 - Załóżmy, że przedsiębiorca płacący 19-proc. liniowy PIT przekazał w grudniu 2020 r. koce dla pensjonariuszy domu opieki społecznej. Kupił je za 1 tys. zł. Wydatek zaliczył do kosztów, dzięki temu zmniejszył swój podatek o 190 zł. A 200 proc. wartości darowizny, czyli 2 tys. zł, odliczy od dochodu w zeznaniu rocznym. Obniży to jego PIT o 380 zł. Łączna korzyść podatkowa wyniesie więc 570 zł. Może być jeszcze większa, jeśli wartość rynkowa przyjęta na potrzeby umowy darowizny jest wyższa niż cena zakupu - tłumaczy, cytowany przez "RP" Wojciech Jasiński.

Więcej o: