Media: ABW weszło do siedziby Totalizatora Sportowego i WZŁ. Chodzi o kontrakt na automaty

Jak dowiedziało się money.pl funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego odwiedzili siedziby Totalizatora Sportowego oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1. Zabezpieczono komputery oraz korespondencję. Działania ABW związane są z umową na dostawy automatów do gier.

Informacje Money.pl potwierdzili przedstawiciele obu firm. ABW całą akcję przeprowadziło w środę. 

Zabrali kilka komputerów, głównie należących do osób zajmujących się kontraktem z Wojskowymi Zakładami Łączności. To sprzęt pracowników średniego szczebla

- przekazał jeden z informatorów money.pl. Z informacji wynika też, że jest to jedynie kontrola, a nie element śledztwa w konkretnej sprawie. 

Zobacz wideo Detonacja ładunku, które ABW znalazła przy osobach podejrzanych o przygotowywanie ataków na muzułmanów

ABW bada sprawę automatów do gier

Powodem wizyty była umowa sprzed paru lat będąca konsekwencją nowelizacji ustawy hazardowej z 2017 roku. Totalizator Sportowy w wyniku tych działań stał się monopolistą na rynku automatów do gier, ale potrzebował większej liczby urządzeń, co miałoby "ucywilizować rynek". Zamówiono więc maszyny w Wojskowych Zakładach Łączności nr 1. Łącznie miało powstać 35 tys. automatów.

Życie w czasie pandemii toczy się na balkonach (zdjęcie ilustracyjne) Totalizator Sportowy za 33 mln zł chce skłaniać do pozostania w domach

Pierwsze 1200 urządzeń miało jednak krótki termin dostawy. WZŁ nie zdołał go dotrzymać, toteż TS zamówił 600 maszyn gdzie indziej. Potem nie chciał odebrać zamówienia złożonego u WZŁ, które na produkcję wydały 50 mln złotych. Sprawa znalazła rozwiązanie jesienią 2019 roku, gdy TS w końcu przejął automaty i zapewniał, że weźmie na siebie niedokończony projekt. 

Totalizator Sportowy i WZŁ potwierdzają wizytę ABW

Obecnie toczy się postępowanie wyjaśniające dotyczące współpracy Totalizatora Sportowego z jedną ze spółek Skarbu Państwa. Podkreślamy, że jest to działanie o charakterze rutynowym i wiąże się z tym, że Totalizator Sportowy jest państwową spółką realizującą od 1 kwietnia 2017 roku monopol państwa w zakresie między innymi prowadzenia salonów gier na automatach poza kasynami gry

- poinformowała money.pl Aida Bella, rzeczniczka TS. Dodaje, że spółka jest przekonana, że wszystko w sprawie było robione zgodnie z prawem, a takie decyzje akceptuje rada nadzorcza oraz minister właściwy sprawujący nadzór nad TS. Rzeczniczka podkreśliła, że Totalizator dołoży wszelkich starań, by wyjaśnić sprawę. 

Lotto (zdjęcie ilustracyjne) Gra w LOTTO online będzie łatwiejsza. Nie trzeba skanu dowodu. Wystarczy mojeID

Niezapowiedzianą wizytę ABW potwierdził także prezes zarządu Wojskowych Zakładów Łączności. Poinformował również, że funkcjonariusze zabezpieczyli korespondencje mailowe i pliki z komputerów należących do spółki. Na zlecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu ABW będzie sprawdzać sprawę strat poniesionych przez WZŁ w kontrakcie zawartym z TS. 

Więcej o: