TVP i Polskie Radio dostaną 650 mln obligacji skarbowych. A to tylko pierwsza część rekompensaty

W Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych 15 marca zostaną zarejestrowane obligacje skarbowe o wartości 650 mln zł dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz regionalnych rozgłośni publicznych. Jest to pierwsza część rekompensaty abonamentowej, którą zapisano w budżecie.
Zobacz wideo Izabella Krzan o prowadzeniu "Pytania na śniadanie" zamiast Marzeny Rogalskiej

W ustawie budżetowej na ten rok zapisano, że z kasy państwowej może zostać przekazane dla TVP i Polskiego Radia maksymalnie 1,95 mln zł, jako rekompensata za wpływy nieuzyskane z abonamentu radiowo-telewizyjnego w 2020 roku. 

650 tysięcy złotych obligacji dla TVP i Polskiego Radia

Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, we wtorek Skarb Państwa zawarł umowę z KDPW, że 650 tys. obligacji skarbowych serii OH0423 zostanie zarejestrowane 15 marca. Jedna obligacja ma wartość 1 tys. zł. List w sprawie emisji obligacji wydał 8 marca minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, który reprezentuje Skarb Państwa. Nie wiadomo jednak kiedy Skarb Państwa planuje wykupić obligacje przekazane TVP i spółkom Polskiego Radia. Nie wiadomo również, w jaki sposób środki zostaną podzielone.

Odpowiedź Kurskiego na rekompensatę

- Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł, gdyby ustawa działała prawidłowo - zbiera 600 milionów, dodaje 1,95 mld. I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa. To jest po prostu obowiązek państwa, który wreszcie przy obecnej władzy został należycie wykonany - odniósł się w rozmowie z Wirtualnymimediami.pl w sprawie tegorocznej rekompensaty Jacek Kurski.

Więcej o: